Menu

How To Set Smart Daily Goals

Všichni jsou „byzy“. Já jsem „byzy“, ty jsi „byzy“, všichni jsou. Máme toho hodně, každý den v práci, spousta úkolů, stresu, deadlinů. Ale když se nad tím tak zamyslíme, máme dost často pocit, že nejsme vůbec produktivní. Celé týdny se mohou občas zdát jako záblesk rozostřených dnů plných relativně bezvýznamné hromady emailů, telefonátů, firemních meetingů a ad hoc úkolů, zatímco ty „velké věci“ pořád nějak stojí. Jeden myslitel 19. stolení, Henry David Thoreau napsal: „Všichni jsou neustále zaměstnaní. To mravenci taky. Otázkou je, co že nás to vlastně zaneprazdňuje?“ Víte to vy?

Pokud chceme mít kontrolu nad naším denním programem a jeho prioritami, jedinou cestou je pokládat si neustále otázky. A hledat na ně odpovědi. Jaké jsou ty nejdůležitější?

Co právě teď dělám? Říkáte si, taková hloupost. Ale tato otázka nám pomůže soustředit se na to, uvědomit si co děláme, jestli se to slučuje s tím, co jsme měli v plánu dělat. A ptát se na to často. Pravidelně se nám stává, že nás od práce vyruší telefonát, kolega, email. A už jsme najednou opět někde jinde.

Nechávám se často něčím vyrušit? Už tu padla zmínka o telefonech, emailech a podobně. Pracujete, a najednou vám začne blikat mobil nebo tablet. Facebook, Twitter, Tinder, Skype. Někdo něco neustále chce. Do toho přijde hovor, email s nadpisem ASAP. A za tři hodiny si vlastně vzpomenete, že jste měli udělat to, s čím jste začali ráno. Takže klíčové v této otázce je – kontrolovat vaši pozornost. Musíme se naučit se opět soustředit.  A hádejte, kdo v tomto může také pomoci? Ano – stále opěvovaná jóga 🙂

Jaký je ten nejdůležitější úkol, který chci dnes splnit? Není důležité udělat za den stovku bezvýznamných, malých úkolů. Je důležité si stanovit jeden důležitý, nazývejme ho úkolem dne. Ať už je to webová šablona, napsání článku, kontaktování 10 klientů nebo vyplnění 5 tabulek. Jedna jediná věc. Splníte ji a hned se budete cítit, že byl den produktivní (můžete si dát klidně 2 až 3 větší úkoly, ale to už je opravdu pro superhrdiny!). Dokud si toto neuvědomíte, nezáleží na tom, kolik mikro ad-hoc úkolů za den uděláte. Budete se totiž stejně cítit, že jste vlastně nic neudělali.

Proč to dělám každý den? Je faktem, že být produktivní z dlouhodobého hlediska není vůbec jednoduché, obzvlášť v případech, kdy děláte něco, co vás například moc nebaví či nemotivuje. Měli byste se vyhecovat a dokončit menší úkoly i navzdory tomu, že nejsou úplně zábavné. A co se týká těch větších, důležitějších úkolů – musíte si na nich najít něco, co vás na nich bude bavit, a tak vás tlačit k tomu na nich pracovat s větším nadšením, což povede i k brzkému dokončení.

Jak ovládáte svojí denní energii vy? Existují nějaké další otázky, které bychom si podle vás měli pokládat?