Office yoga > Cviky  > Pár tipů na kancelářskou kondičku

Pár tipů na kancelářskou kondičku

Pojďme si to říci na rovinu: chceme-li platit nájem a čas od času si povyrazit z kopýtka, musíme přinutit naše kolektivní pozadí sedět a neustále se potit v kancelářské židli. To znamená hodina za hodinou strávená se shrbenými zády a vystrčenou bradou nad klávesnicí. Zadek pomalu kyne. Záda bolí víc a víc. A to je nejvyšší čas k přijmutí jakýchsi opatření. Nemůžete se dostat do fitka v průběhu toho konferenčního hovoru, který vás čeká ze zahraničí? Jste po práci už tak unavení, že dojdete sotva domů? Položte zpět nerozbalenou a nepřečtenou poštu a zkuste si následující posilující cviky!

  • Nenápadné posilování bicepsů

Seďte pohodleně na židli a dlaně položte zespoda vaší pracovní desky tak, aby v lokti byl pravý úhel. Zapojte svaly bicepsu a silou stiskněte dlaně nahoru, směrem do stolu. Lokty držte u těla. Podržte 10 – 20 sekund, poté uvolněte a opakujte nárazově několikrát za den.
Výsledek:Předloktí vašich rukou bude protaženo, prodlouží se a posílí biceps.

1

  • Jednoduché švih-kopy

Stoupněte si a držte se své pracovní židle za zadní opěradlo. Nohy jsou mírně pokrčené a horní část těla se předkloní tak, aby byla téměř rovnoběžně s podlahou. Držte pevný trup (zapojené břišní, bederní i hýžďové svaly) a jemným švihem dávejte jednu nohu ke stropu, co to jde. Pokládejte pomalu a kontrolovaně na zem.
Výsledek: Budete cítit pevnější a štíhlejší hamstringy, zádové svaly se v této pozici prodlužují.

2

  • Nezapomeňme na tricepsy

Začněte sedem na židli s rukama vedle boků. Hýždě sedí na úplném okraji židle. Nadzdvihněte pánev ze židle a pomalu začněte trup sunout dolů, směrem k podlaze. Lokty by měl být za zády, držet úhel 90° a být rovnoběžně se zdí. Vydržte chvíli v nejnižším bodě pohybu a pak silou tricepsů opět rostete nahoru, do výchozí polohy sedu.
Výsledek: Zadní strana paží bude cítit napětí a pevnost.

4

  • Loďka na židli

Posaďte se tak, aby byly vaše hýždě na okraji sedadla. Horní část těla svírá zhruba úhel 45° a lokty podporují tělo tím, že se drží opěradel židle. Zapojte svaly trupu a vytáhněte kolena nejprve k sobě a pak je pokládejte rovnoběžně s podlahou.
Výsledek: Rozpohybuje žaludek a izometricky zapojuje tricepsy.

3

  • Kliky u stolu

Zaujměte pozici nakloněného prkna (tj. trup je zapojený – svaly břicha, zad, kostrč mírně podsazená), ruce jsou na kraji stolu, na šíři ramen a nohy na šíři boků jsou celými chodidly na zemi. Snižte své tělo až téměř k pracovní desce (pokuste se dotknout hrudníkem stolu) a poté zatlačte zpět do rukou a jděte do výchozí polohy.
Výsledek: Protažení v oblasti prstních svalů a ramen.

5

 

 Zaujaly vás tyto cviky? Ty a mnohem více si společně s námi a se svými kolegy můžete vyzkoušet na lekci Office yogy i ve vaší kanceláři. Věřte, je to zábava! Tělo se u této aktivity posílí a současně zregeneruje, hlava si na chvíli odpočine. Což je potřeba v každém zaměstnání!

Autor: Helena