Office yoga > Zajímavosti  > 4 nejčastější výmluvy, proč necvičit

4 nejčastější výmluvy, proč necvičit

Nebojte, všichni jsme na tom stejně. Přiznejme si, že není jednoduché se přinutit k nějaké zdravé aktivitě/pohybu, obzvlášť ještě po často mentálně či fyzicky vyčerpávající, celodenní práci. A nejenom práce, ale tisíce jiných okolností nás od toho téměř vždy odradí.

Jde o to uvědomit si, že pohyb – ať už jóga, fitness nebo například běh mají nesporný vliv nejen na fyzičku, tj. nespalujeme pouze kalorie, ale ovlivňujeme tím i psychiku člověka. Aktivní pohyb nám pomáhá být zdravější, žít déle, bojovat s nemocemi a cítit se lépe. Proto se nad následujícími „výmluvami“ zkuste pousmát (zrovna dneska jste se o jedné z nich zmínili, opravdu? 🙂 ) a pojďte do sebe.

Výmluva č. 1.: Mám moc práce

Dobrá a celkem pochopitelná výmluva. Nicméně vše je o prioritách. Zamyslete se nad tím – opravdu efektivně využívám každou minutu svého dne? Kolik hodin strávím prokrastinací nebo činností, která mi ke zdraví moc nepřispěje? Minimálně 20 minut si, když chcete, vždycky najdete. Zkuste vypnout na chvíli Facebook nebo jeden díl seriálu. A věnovat ho svému tělu. Každodenních pár minut pohybu vám pak může zachránit a ušetřit ten čas, který byste byli třeba nemocní.

Výmluva č. 2.: Nemám na to peníze

Věřte, nemusíte mít členství ve World Class nebo nakupovat či využívat ke cvičení drahých, někdy až kosmických fitness strojů. Divili byste se, jak dá cvičení s vlastním tělem zabrat. Jednoduše řečeno – ke cvičení nepotřebujete ani super trendy oblečení, ani nejnovější činky, ani trenéra od Heleny Vondráčkové. Co takhle pravidelná chůze? Zadarmo. Improvizujte – místo činek si můžete cvičit s lahvemi naplněnými vodou. Vyhledat různé akce a lekce zdarma. Nebo se motivujte a cvičte doma se svojí kamarádkou. Možností je nepřeberné množství a fantazii se meze nekladou.

Výmluva č. 3.: Něco mě bolí

Tato výmluva může mít své opodstatnění. Určitě není dobré cvičit, pokud máte nějaké zranění. Ale pamatujte na to, že i při jistých, lehčích formách můžete cvičení modifikovat a adaptovat vaší současné kondici. Ano, po úrazu kolene nepůjdete skákat na trampolíny, ale můžete pokračovat s jemnou jógou nebo plaváním. Pokud trpíte nějakou chronickou bolestí, pak je otázka – zda není způsobena právě vaší špatnou životosprávou (tím pádem i například nedostatku pohybu).

Výmluva č. 4.: Nebaví mě to

Spousta lidí si myslí, že cvičení se nedá moc dobře užívat. Není to zábava ale utrpení. Není to pohodlné, člověk musí vyjít ze své komfortní zóny. Důležité je si však uvědomit, že to neplatí pro všechny druhy pohybu. Některé jsou příjemnější, jiné nikoliv. Vy sami si musíte vyzkoušet, která aktivita vám vyhovuje nejvíc a najít si na ní to něco, co vás bude bavit (ať už to bude skákání na trampolinkách, meditace v lotosovém květu na józe nebo úklid celého bytu).

Pojďme se tedy zamyslet nad tím, na kolik jsou naše důvody „proč se nehýbat“ vážné a něco s tím udělat. Vaše těla vám poděkují, když se odhodláte k pravidelné fyzické aktivitě. Budou zdravější, silnější, spokojenější sami se sebou. Přinese vám to benefitů více, než byste čekali.