Office yoga > Ezo  > Chcete se rozpustit v univerzu?

Chcete se rozpustit v univerzu?

Dostat se do relaxujícího, či dokonce meditativního stavu vyžaduje um zkušeného „jógína“. Je dobré se o tom pokoušet, trénovat, zakoušet, nicméně není úplně jednoduché se dopracovat ke skutečně 100% efektu ze zmíněných činností. Ty z vás, kterým opravdu nejde se uklidnit, dostat se do pohody a chvíli koncentrovat myšlenky je tu ovšem nové řešení. Už jste někdy zakusili stav lehkého bytí, vznášejíc se na obláčku pohody? Rozpustit se v univerzu? Zní to možná „spirituálně“, každopádně toho lze dosáhnout prý jednoduše. Naložit se do zázračného vodního barelu. Znáte Float Tank?


Toto futuristické zařízení, je naplněno obvykle 1000 litry velmi slané vody, která má teplotu 35,5 stupňů Celsia. Hloubka vody v zařízení je zhruba 30cm, člověk se do vody položí a je nadnášen. Kapalinu na sobě navíc necítí, protože je ve stejné teplotě jako jeho kůže. Mozek je zmaten a tudíž, když zavřete oči, má pocit že se tělo vznáší ve vzduchu, zemská přitažlivost jakoby neexistovala. V tomto „hi-tech barelu“ je tma, takže vypnete i co se do vizuálních vjemů týká. Prostor je taktéž izolován od okolního hluku a zvuků. Dokážete se tudíž úplně uvolnit.

Vynálezci a nadšenci tohoto podivuhodného přístroje tvrdí, že i nezkušený „jógín“ se dokáže 100% odreagovat a přepnout na velice hlubokou relaxaci. Tělo odpočívá, každičký sval vypne a kromě okolních vjemů, které nemusíte již vnímat, snižuje i ostatní funkce jako je metabolická a hormonální aktivita. Má to blahodárný vliv na snížení napětí, stresu, nemoci, bolesti a podobně. Krevní řečiště se rozšiřuje, dochází k tzv. vazodilatačnímu efektu – do buněk se dostává víc výživných látek a urychluje se odplavování kyseliny mléčné z těla. Člověk jako by byl astronaut plující vesmírem. Zní to zázračně, že?

Float tankMozek, který má nyní „dovolenou“ má konečně čas zklidnit. Není již nic, co by ho vyrušovalo. Pomalu se dostává do fáze před usnutím. Je to stav mezi tím, než usnete, tj. jste příjemně uvolněni, jednou nohou už jste ve spánku, na druhou stranu dokážete pořád vlastně vnímat. Pokud by chtěl někdo vysvětlení vědecké, dostává se mozek svou funkcí z alfa vln na théta vlny. Je to stav, do kterého se, meditace praktikující mnich, dostane za desítky let své praxe. Studie finského lékaře dr. Johna Turnera naznačují, že floating redukuje množství stresových biochemických látek a jejich příznivou hladinu udržuje nejen po celé dny, ale i týdny. V průběhu relaxace v tanku dochází k tvorbě endorfinů v mozku a k navození příjemného pocitu euforie.

Tento přístroj byl vynalezen již v roce 1954 americkým neurofiziologem, profesorem Johnem C. Lillym v době, kdy studoval na univerzitě National institutes of Mental Health psychoanalýzu. Spolu se svým kolegou doktorem Jayem Shirley, zkoumali otázku původů vědomé aktivity v mozku, a zda mozek potřebuje vnější podněty, aby se vědomé stavy mohly dít.

13

 

Tuto „srandu“ si můžete pořídit domů, dá se koupit. Ale kdo by doma měl tak nemalý kus nábytku? Samozřejmě lze vyzkoušet i v různých zdravotních studiích. Floating Tank se používá pro navození stavu beztíže, příjemné relaxace, ale doporučován je i v poúrazových stavech zejména krční páteře a zad, plotének, revmatologických onemocněních, při stavech deprese, fyzického či psychického vyčerpání. Hodina strávená uvnitř vyjde zhruba od 700Kč do 1 000Kč. Bohužel nemáme informace, jak se voda uvnitř čistí. Zda se musí pokaždé vylít tolik litrů osolené vody nevíme 🙂

Už jste se někdy takto vznášeli? Jaké jsou vaše zkušenosti?