Office yoga > Zajímavosti  > Jak dodržet novoroční předsevzetí

Jak dodržet novoroční předsevzetí

Každý z nás si jistě dal někdy  na nový rok nějaké předsevzetí. A určitě se vám také mnohokrát stalo, že z něho zbyly bohužel jen ty myšlenky, místo činů a v únoru už jste o něm neměli páru ani v hlavě. Letos to můžete udělat jinak! Přinášíme vám 7 tipů, jak si svá předsevzetí splnit.

1)      Nebuďte na to sami.

Jen zřídka si dáváme předsevzetí, které by pro nás bylo jednoduché – protože kdyby bylo, proč bychom si ho pak dávali? Aby se vám nelehký úkol, ať už je to přestat kouřit, zdravěji se stravovat, zhubnout pár kilo nebo zpevnit tělo; dělal lépe, je dobré o tom říct svým známým, přátelům, rodině, lidem se kterými trávíte čas. Ti vám v tom mohou pomoci. Například tím, že vás psychicky podpoří, nebo se zdrží právě negativních věcí, kterým se chcete vyhnout (nezapálí si před vámi cigaretu, nebudou před vámi jíst nezdravé jídlo apod.).
Nenechejte se zviklat. Pamatujte, že porušení předsevzetí není jednorázové selhání. Pokaždé, když nedodržíte cíl, který jste si vytyčili, vysíláte k sobě samému pocit, že nedokážete vydržet, nejste pevní ve svých rozhodnutích.

2)      Ať vám ostatní pomohou. A vy jim.

Podívejte se kolem sebe a zjistíte, že jen málo lidí splní svoje novoroční předsevzetí. Vaši přátelé či rodina nejsou výjimkou. Proto proaktivně pomáhejte i jim. Oni pak jistě pomohou na oplátku vám. Jaký je z toho efekt? Možná na vás budou vaši kamarádi zpočátku naštvaní, ale později vám poděkují, že jste je nastartovali a podpořili. Také vy se pak budete cítit  trochu zodpovědní i za ostatní, o to víc vás pak bude těšit jejich úspěch. A naopak.

3)      Svědomitostí ke štěstí.

Štěstí je muška jenom zlatá, proto nepočítejte s tím, že si vybere zrovna vás a přestanete z ničeho nic mít chuť na půlnoční čokoládu. Bude to spíš úsilí a tvrdá práce, která vám pomůže zvýšit šance na splnění předsevzetí. Štěstí má své místo v našich životech, ale mnohokrát je zapříčiněno právě tím, co člověk dělá. Když se budete snažit, štěstí vám půjde naproti a vy pak budete mít radost ze splněného úkolu.

4)      Myslet, neznamená dělat. 

Je hezké, že už jste zapřemýšleli a řekli si „už dost, od nového roku se začnu pořádně hýbat a cvičit“. Možná jste pak dlouho přemýšleli nad tím, jak to budete dělat, co si koupíte za oblečení, do jakého studia půjdete, kolikrát týdně budete cvičit… Ale nakonec z toho nic nebylo. Místo vymýšlení plánu jak, kdy a kde jednejte! Méně přemýšlejte, více realizujte své myšlenky.

5)      Magie pohybu.

Jakmile už víte co dělat a vlastně to děláte, mělo by být všechno v pořádku, že? Jenže by byl zázrak, kdyby šlo všechno tak, jak jste si naplánovali či představovali. Někdy odpadne cvičící hodina, nebo mají dortíky v akci – a vy selžete. Klíčem k úspěchu je pokračovat a nepolevit, i když se vyskytne problém, se kterým jste nepočítali. Kouzlo je opravdu v pohybu.

6)      Jestli to zvládnou ostatní, já také.

Toto je jednoduchá motivační pomůcka. „Když línej Fanda od vedle dokázal zhubnout 5 kilo, tak já to přece dokážu taky!“. Pokud jste inspirováni jinou osobou, nesporně vám to psychicky pomůže.

7)      Zažívejte radost z „dělání“.

Úryvek ze známé písničky: „dělání, dělání, všechny smutky zahání“, je legendární a skrývá se v něm jedna pravda. Měly bychom docílit toho, aby pro nás práce, nebo „dělání“ něčeho, co přispívá k dosažení našeho cíle, bylo zábavou. Abychom měli radost z toho, co děláme. Již ve starých indických spisech (Karma jóga) se píše, že by se člověk neměl vyhýbat práci. Měl by z ní mít radost a neulpívat jen na jejich výsledcích.

Přejeme vám, aby se vaše sny a předsevzetí splnily!