Office yoga > Nezařazené  > Jak fungovat efektivně na „home office“?
Kreslený obrázek paní na home office

Jak fungovat efektivně na „home office“?

V poslední době mnoho z nás pracuje čím dál tím víc, ať už dobrovolně, nebo nikoli, na takzvané „home office“, neboli z domova. Pro většinu z nás je to nová zkušenost, se kterou se teprve sžíváme. HO se stává novým standardem, který budeme muset akceptovat a nějak se s ním vypořádat. Na první pohled to vypadá jako lážo plážo pohodička – ale sami dobře víte, že zůstat produktivní doma dokáže být často velký oříšek. Největším nepřítelem je samozřejmě prokrastinace a nedostatek sebedisciplíny. Níže vám přinášíme několik tipů, jak být na home office produktivnější (a neplatí to jenom na práci z domova, ale na jakékoli projekty).


  1. Problém – úkolů je hodně a nevím, se kterým začít. Řešení? Sepište si ráno vše, co vás čeká v práci na papír a přidělte tomu priority. Hotové úkoly si odškrtávejte.
  2. Problém – neustále odbíháte na jiné webové stránky, než abyste pracovali soustředěně na jenom úkolu. Řešení? Snažte se pracovat co nejvíce offline. Internet je zjevně nepřítel 🙂 Nebude vás vyrušovat. Ale opravdu, dejte si časové úseky, kdy vydržíte pracovat bez internetu.
  3. Problém – jsme moc roztěkaní. Řešení? Vypněte si notifikace a vyzvánění na telefonu. Nenechte se rušit zprávami z Messengeru či Whatsappu. Na ty můžete odpovědět ve svém volném čase. Nepřijaté hovory můžete taktéž vyřídit v jednom kuse, kdy se ozvete nazpět všem najednou.
  4. Problém – skáčete od úkolu k úkolu a mezi tím jdete vyprat prádlo. Řešení? Nastavte si minutku. Například 20 minut soustředěné práce. Dejte si záležet a po tuto dobu opravdu dělejte jeden úkol. Až minutka zazvoní, dejte si pauzu a na další úkol si opět nastavte soustředěné „okénko“.
  5. Problém – přijdou vám vaše úkoly nikdy nekončící? Řešení? Rozdělte si je na menší sekce / menší úkoly abyste věděli, kolik procent máte přibližně hotovo. Dá vám to jistý přehled, kolik toho máte za sebou a před sebou.
  6. Problém – máte odpor k nějakému úkolu. Řešení? Jedním ze způsobů může být – najít si jiný, ještě horší úkol a v porovnání s tímto bude úkol číslo jedna najednou úplně v klidu.
  7. Problém – nedokážete se prostě a jednoduše soustředit? Tak se běžte projít, zacvičte si, dejte si sprchu nebo se pomazlete s domácím mazlíčkem na chvíli. Ty nejlepší nápady a řešení přicházejí stejně vždy, když teoreticky nic neděláme, nebo bychom neměli pracovat.

Pokud byste se nechali inspirovat alespoň jednou z rad, bylo by to moc fajn! Držíme palce při práci doma a přejeme pevné nervy. Ty totiž u toho potřebujeme všichni!
Máte nějaký tip, který funguje vám? Napište nám ho!