Office yoga > Nezařazené  > Jak mít zdravější kancelář?

Jak mít zdravější kancelář?

Je faktem, že v dnešní době mnoho lidí vynakládá čím dál tím více času na práci, než na osobní volno, domov, rodinu či spánek. Ty bývají často ochuzovány. Kanceláře se občas stávají naším druhým domovem. Pokud zde strávíme více, jak třetinu času z celého čtyřiadvaceti hodinového dne, měli bychom dodržovat alespoň několik zásad. Je důležité si pracovní prostor uzpůsobit tak, aby nám v něm bylo dobře a neničili si tím zbytečně fyzické, tak zejména psychické zdraví. Zkuste se inspirovat. Bude se vám pracovat lépe a jistě se to promítne i do vašeho výkonu.

Ergonomicky správně nastavená židle

Ujistěte se, že se ve své židli cítíte pohodlně a že má nastavitelnou výšku. Správné nastavení by mělo vypadat tak, že při sedu na židli by vaše ruce měly svírat při psaní na klávesnici devadesáti stupňový úhel. Pokud se musíte k počítači jakkoliv natahovat či předklánět, vynakládáte tím tlak na záda a ramena, která pak tuhnou v nepřirozeném pohybu.

Rostliny

Zelené rostliny a květiny dělají z prostoru více, než jen hezky vypadající místnost. Mnoho z nich má samočistící schopnosti. To znamená, že tvoří kyslík a živí se škodlivinami. Filtrují vzduch a mohou předejít mnoha dýchacím potížím. Nedávný výzkum prováděný NASA přinesl velmi zajímavé výsledky. Bylo zjištěno, že běžné pokojové rostliny jsou schopné přeměnit chemické látky znečisťující ovzduší na neškodné látky. Nejlepší je v tomto směru břečťan, který měl bezkonkurenční výsledky. Dobře uspěla i pokojová Chryzantéma. Na dalších místech se pak umístila Dracaena, Lilie či palmy.

Osvětlení

Mnoho studií potvrdilo, že přírodní světlo zvyšuje lidskou produktivitu a snižuje únavu a stres. Není dobré se obklopovat umělým světlem, když máme možnost využít přírodního osvětlení. Správné osvětlení zmírňuje únavu očí, zlepšuje náladu a snižuje hladinu kortizolu (stresový hormon). Dokonce zpomaluje stárnutí Vaší sítnice. Je dobré nemít ve vaší kanceláři šero. Roztáhněte rolety a bude vám lépe!

Organizace prostoru

Je dobré mít na pracovním stole čisto, pořádek a vědět, jakou složku máme kde založenou. Nemusíme se pak utápět v haldách papírů, které nám den co den přibývají na stole. Je dobré si každý den před odchodem z práce domů svoji pracovní plochu uklidit. Dobře zorganizovaná pracovní plocha vám ulehčí přemýšlení, vyčistí hlavu a budete se cítit méně ve stresu. Naučte se vracet věci tam, odkud jste je vzali. Co se týká prostoru kanceláře jako celku, můžete kromě dobré organizace věcí zkusit i učení Feng Shui.

Cvičení

Jelikož sedíme na židli více jak 8 hodin denně, je dobré se i v kanceláři občas protáhnout. Nevědomky si před počítači ničíme svá těla, zkracují se nám šlachy, ochabují svaly a od toho pak vznikají bolesti hlavy, únava a podobně. Naše těla nejsou na tyto „kancelářské pozice“ zvyklá. Krátká rozcvička u stolu není náročná a jedině Vám prospěje. V tomto směru může pomoci i Office yoga.

Přestávky

I ten nejvytíženější vedoucí by si měl alespoň dvakrát denně odpočinout. Změna prostředí, krátká procházka či rozcvička stimulují lidský organizmus a dokáží ho opět nastartovat a eliminovat stres a pracovní napětí. Zkuste se na chvíli zastavit a soustředit se pouze na Váš dech. Zkuste na chvíli vnímat jen sebe sama. Vyčistěte si mysl.

Nestačí se snažit žít zdravější život jen ve svém soukromí. Zdravý životní styl jde ruku v ruce i s každodenním pracovním nasazením. Pokud chcete mít komplexní zdravý život, měli byste mít i zdravější kancelář. Protože právě tam trávíme velkou část svého času.