Office yoga > Nezařazené  > Jóga hybridi

Jóga hybridi

Jóga se stává nejenom v západním světě, ale i  u nás, čím dál tím víc populární. Jak už jsme se zmínili v minulém článku, kromě klasických stylů vznikají i jiné odnože, mnohdy tak bizardní, že si člověk říká, zda to má s jógou jako takovou vůbec něco společného. Pojďme si některé z nich představit!

Koga

Výše zmíněný styl je kombinací kikboxu a jógy, které přináší dva zdánlivě protichůdné pohyby dohromady. Toto hybridní cvičení součastné kombinuje taktéž hudbu a meditaci. Styl Koga vymyslel certifikovaný trenér pohybující se třicet let ve fitness prostředí – Jon Koga. Cvičení není nikdy stejné a při každé lekci vznikají nové a nové pohyby. Říká se tomu „svalové zmatení“ a dle lektorů Kogy stylu je to klíčový faktor pohybu. Svaly si nezvyknou nikdy na stejný pohyb. Vždy je pro ně něco nového.

SUP jóga

Tento styl cvičí „surfaři“ na svých „StandUp Paddle-boards“ neboli SUP. Milovníci oceánů a moří chtěli dostat jógu i na vodu, takže dává smysl že logicky vznikla pro tuto skupinu SUP yoga. Šířka a stabilita prken na surfování z nich dělá životaschopné plovoucí podložky na cvičení jógy. Je to však velmi obtížné, protože jak je prkno na vodě v pohybu, lidské tělo musí stále zapojovat mnoho drobných svalů, které bychom na zemi nikdy nezapojili.

Aqua jóga

U vody ještě chvíli zůstaneme. Dalším netradičním stylem je takzvaná vodní neboli aqua jóga. Pokud preferujete radši být ve vodě, než-li na vodě, zkuste! Tento styl je jednodušší v tom, že nemá takový efekt jako cvičení na suchu, protože voda nadnáší. Je to jemné cvičení, více vybalancované, méně náročné a je alternativou pro „suchozemské“ cvišení. Oblíbené bývá mezi těhotnými ženami a lidmi s omezenou mobilitou těla.

YBB

Yoga Booty Ballet je opravdu podivuhodný zážitek. Vymysleli jí Gillian a Teight – fitness instruktoři působící v USA a funguje pouze na videu. Je to spojení strečingu (jóga) a současně spalování kalorií (booty) a tanečních pohybů (ballet). Každá lekce začíná a končí meditací. DVD si můžete zakoupit na internetu.

Aero jóga

Tento způsob cvičení je známější a mnohdy přístupnější. Cvičí se, jak již sám název napovídá, ve vzduchu. Účastníci hodiny se zavěšují do šátků visících na stropu a zde provádějí cviky. Podle příznivců tohoto stylu nabízí Aero jóga krásné protažení páteře, kloubů, uvolnění a prodloužení svalů a podporuje prohloubení v pozicích. Pomáhá rozproudit krevní oběh a lymfatický systém, pomáhá přivést energii vašeho těla do rovnováhy. Stejné účinky má jóga jako taková. Zde je tedy pouze obměna ve vzduchu.

Rope jóga

Už jste slyšeli o lanové józe? Má podobné prvky jako Aero jóga s tím rozdílem, že místo textilie se věší lidé za provazy, a ty nejsou připevněny na stropě, nýbrž na stěně. Opět se protahují zase trochu jinak různé části těla a záleží právě na umístění lana.

Rock your Asana and Shake your Chakra

Pokud vás samotná jóga ani její odnože stále nezaujaly, máte možnost zkusit víkendové „zen a spa párty“ (bohužel zatím jen v USA). Tyto akce se konají v různých hotelových a spa komplexch, kde hraje DJ, cvičí a tancuje se na jóga podložkách, a přitom se člověk může občerstvit světžím drinkem. Musíme přiznat, že toto už je „moc krejzy“!

 

Zdroje:

http://abcnews.go.com/Travel/hottest-hybrid-yoga-trends/story?id=19015658#9

http://kogaworkout.com/About_The_Workout.html

http://www.yogajournal.com/lifestyle/3212

http://www.themoderndaypirates.com/pirates/2010/02/yoga-booty-ballet-yes-its-ridiculous-as-it-sounds/