Office yoga > Nezařazené  > Nahá jóga – osvobození, nebo záležitost pro nudisty?

Nahá jóga – osvobození, nebo záležitost pro nudisty?

V poslední době vznikají  čím dál častěji různé odnože jógy, které jsou modifikované pro rozmanité skupiny lidí. Kromě klasických stylů jako Hatha jóga či Ashtanga jóga jistě známe například jógu pro těhotné, dětskou jógu, jógu kombinovanou s tancem a podobně. Dnes si představíme „nahou jógu“ neboli styl „naked yoga“. Od konce roku 2013 vedou kurzy nahé jógy ve studiu Bold & Naked v New Yorku. Jak to vypadá? Studio začalo nejprve s hodinami pouze pro muže. Od počátku roku 2014 existují i lekce pro ženy a taktéž lekce smíšené. Účastníci cvičí bez jakéhokoliv oblečení. Pouze podložka a vy sami. Možná vás napadne, že mají takové hodiny spíše sexuální podtext a lidé se sem chodí „okoukávat“. Pravdou však je, že mají účastníci při cvičení tolik práce s vlastním tělem, že není ani čas koukat se kolem. Hodiny probíhají jako klasická jóga, učí se správným dechovým a relaxačním technikám, provádí se ásány.

Vyznavači tohoto sytlu si vychvalují, že je při cvičení nic neomezuje – žádné legíny, trička, gumy a vše co vás na těle stahuje. Na těchto hodinách jsou si všichni rovni. Nemusíte závidět sousedovi, že má značkovou výbavu. Cvičí ve své opravdovosti a jedinečnosti. Takoví, jací jste. Cvičení by mělo navozovat pocit fyzické a psychické svobody. Nabíc bývá na hodinách šero, doporučuje se cvičit se zavřenýma očima.

Zmíněný typ jógy není vlastně nic nového, v historii se „naked yoga“ objevovala již v Indii, kde ji cvičí skupina jógínů dodnes. V České republice má nahá jóga také své příznivce. V Brně s ní poprvé začali naturisté pod vedením Zdeňky Huňáčkové. Zájem o podobné hodiny se postupně rozšiřuje a na brněnské hodiny dojíždějí i lidé z Prahy či Kladna.

Jaký je váš názor na nahou jógu? Láká vás vyzkoušet netradiční odnože jógy? Nebo si myslíte, že by se výše zmíněný styl neměl do jógy jako takové vůbec zařazovat?

Čerpáno z: Lidovky.cz (Eliška Bramborová), Abcnews.go.com (Elizabeth Gonzalez),