Office yoga > Nezařazené  > Přirozený dech – umíme ho ještě?
Žena, která dýchá, kreslený obrázek.

Přirozený dech – umíme ho ještě?

Dech je poslední dobou trendy téma. Mě to těší. Normálně ho nevnímáme, což je dobře. Jak to s ním ale funguje? Při normálním a přirozeném dýchání se používají především 2 skupiny svalů a to hlavně bránice a mezižeberní svaly (vnitřní a vnější). Když vše dobře funguje, mělo by se břicho s nádechem nafouknout do všech směrů, stejně tak hrudník. Důležité je zdůraznit „do všech směrů“, protože to se vám pravděpodobně totiž neděje. Co způsobuje, že dýcháme často pouze povrchně a nevyužívám kapacitu plic na plno?

Co nám brání

Několik klasických problémů:

  • Přetížené povrchové břišní svaly

Přílišné posilování, zatahování břišních svalů, tenze, stahování břicha. To vše jen pro to, abychom vypadali štíhleji. Spousta lidí se soustředí na posilování břicha, často to přeženou. Ztuhlost v této oblasti pak brání bránici, aby dobře pracovala a taky regulaci prasympatického systému, neboli schopnosti tyto svaly relaxovat (a občas to břicho nechat uvolnit a pustit ven).

  • Špatné sezení a držení těla

Fotka ženy hrbící se u počítače

Pokud strávíte hodiny a hodiny zafixovaní v nějakém nepřirozeném sedu (pravděpodobně u počítače),tělo se rychle unaví a zhroutí se pod tíhou gravitace. Jistě ty obrázky znáte – kulatá záda, předsazená brada, zlomený krk…

Taková pozice dlouhodobě nepodporuje přirozený dech a brání nám v něm. Obvykle mačkáme opět břicho a dýcháme mělce spíš do oblasti hrudníku. Což je pro tělo signál pro sympatický systém, který je tím pádem v módu, který se normálně zapíná při stresových situacích. My si to můžeme navodit tedy i špatným sezením, respektive dýcháním.

Co s tím?

Přirozené dýchání je docela jednoduché. Nehledejte za tím žádnou velkou vědu. A samozřejmě zkuste omezit výše zmíněné problémy, které nám v normálním dýchání brání.

  • Při nádechu se vše zvětšuje. Bránice se stahuje směrem dolů k pánvi, břicho a bedra se uvolňují, břišní tlak stoupá, protože přichází vzduch do těla.
  • Při výdechu se vše zmenšuje. Bránice se uvolňuje, tlak v břiše klesá, aby byl trup v bezpečí, zapojí se automaticky i pánevní dno a příčné břišní svaly.

Zkuste si to vizualizovat. Už samotná představa hodně pomůže při změně. Jak se co v mém těle zapojuje a hýbe. Mrkněte třeba na toto video – kde je popsáno brániční dýchání. Zkoušejte taky další typy dechu – do hrudníku, pod klíční kosti (případně pak propojte v plný jógový dech). Zkoumejte, zda v jednotlivých částech těla najdete rozdíly a zda se umíte nadechnout vůbec do všech stran. Jde vám to v některé části jednodušeji a v některé obtížněji?

Změna může trvat možná déle, než byste chtěli. Mozek ze začátku často odmítá spolupráci. Víte proč? Protože je zvyklý dělat neustále se opakující pohyby desítky let špatně (hlavně tedy díky životnímu stylu). Den za dnem, hodinu po hodině je opakuje stejně. Není jednoduché vidět výsledek hned. Musíte na tom chvíli pracovat. Jakmile ale svůj mozek vycvičíte a ukážete mu ten správný způsob, bude novou metodu pak už bez vědomého úsilí používat. A protože mozek kvalitní vzduch potřebuje, věřím, že se mu na to bude zvykat dobře.

Pokud se chcete inspirovat zdravými cviky u vašeho pracovního stolu – doporučujeme naše krátká funkční videa.