Office yoga > Zajímavosti  > Zdravé svačinky

Zdravé svačinky

Nejste zrovna ti šťastlivci, kteří mají v kancelářské budově či poblíž ní zrovna přijatelnou jídelnu, v tom horším případě žádnou možnost stravování? Jsou vaše stravovací návyky narušeny neustálými schůzkami a prací nad hlavu tak, že si ani nemůžete odskočit na oběd? Vítejte v klubu „brzo nemocných zaměstnanců“.  Co s tím?

Pokud si nechcete za chvíli přivodit žaludeční potíže, máme pro vás několik rad. Jednou z možností je dělat si vlastní svačinky. Ano, chápeme že je to práce navíc a člověk občas nestíhá doma zvládnout všechny věci které by chtěl stihnout, natož si vařit stravu na další den.

Pravdou však je, že pokud nebudeme dodržovat základní stravovací návyky, tj. nasnídat se a sníst alespoň další 4 jídla denně, máme zaděláno na zdravotní potíže. Člověk který má hlad navíc pracuje pouze na 60%, cítí se brzo unavený a jeho produktivita prudce klesá. Nedokáže se soustředit a lehce se nechá pohltit stresem. Výzkumy ukázaly že i kvalita jídla na nás má určitý efekt – například kolik jsme schopni vstřebat informací, jak dobrá bude naše paměť, jak aktivně budeme zpracovávat úkoly a podobně. Pokud víte, že bude váš den v práci hektický a nebudete se moci kvalitně nasytit, připravte si doma alespoň nějaký zákusek, který byste mohli zkonzumovat při práci. Zde je několik jednoduchých a zdravých tipů, které vám dodají energii a nenechají vás o hladu:

1) Dýňová semínka: většina ořechů a semínek jsou skvělou a zdravou svačinou, dýňová semínka navíc obsahují zinek, který podporuje dobrou paměť.

2) Jablka, hrušky, pomeranče: všechno toto ovoce je skvělým zdrojem vlákniny a dobře zaplňují žaludek, navíc podporují činnost mozkových buněk!

3) Brokolice a humus: brokolice obsahuje méně cukrů než třeba mrkev a má lepší „plnící účinky“, to znamená že se váš žaludek bude cítit sytější. Udělejte si doma brokolici na páře a vezměte si několik růžiček ssebou do práce. Zkuste si tuto zeleni namáčet v humusu. Obsahuje vitamín K, který tatkéž podporuje funkci mozku.

4) Sýr Cottage: je alternativou pro mnoho jogurtů obsahujících nezdravé cuktry a chemikálie. Cottage neobsahuje cukry a navíc v sobě ukrývá vysokou dávku proteinů. Zkuste zkombinovat trochu ovoce s tímto sýrem. Uvidíte, že je to skvělá kombinace.

5) Ovesná kaše: pomalu a stabilně uvolňuje sacharidy. Podporuje funkci mozku. A vejde se i do menší krabičky, takže vám v tašce nezabere moc místa.

6) Vejce natvrdo: obsahují omega 3 mastné kyseliny a protejny. Podorují soustředěnost!

7) Smoothie: možná si myslíte, že udělat smoothie je moc složité. Omyl! Stačí jen rozmixovat ve vašem mixéru ovoce či zeleninu, kterou máte rádi. Tip: zkuste mix špenátu, banánu, kokosové šťávy.

9) Tortilla s tuňákem: jednoduché a rychlé jídlo, které vás zaplní a dá vám energii na zbytek dne (až do další svačinky).