Office yoga > Trendy  > Jak dodržet předsevzetí

Jak dodržet předsevzetí

Mnoho z vás si na začátku ledna dalo nějaké to předsevzetí. Ostatně jako každý rok. Nyní je konec měsíce a jak jste na tom? Stihli jste již některé z předsevzetí již porušit? Pokud ano, řadíte se mezi jednu třetinu lidí, které se to podaří dříve, než v polovině roku. Myslíte si, že je vůbec možné je dodržet? Poradíme vám, jak na to!

Nepotřebujete superschopnosti, abyste své předsevzetí splnili. Není ani tak podstatné, co jste si dali za výzvu – jestli zvládnout v prosinci 100 kliků, uběhnout maraton, naučit se meditovat, nebo omezit kouření na 1 cigaretu denně. Všichni to mohou zvládnout! Přinášíme zásadní rady, které vám k tomu pomohou:

  1. Cíl musí být měřitelný
    Říct si, že letos zhubnu je sice fajn, ale pro vás bude lepší si stanovit měřitelný cíl. To znamená, že pokud se rozhodnete například zhubnout, dejte si konkrétní číslo. Například: „Tento rok shodím 5 kilo“. Nebo: „Tento rok zvládnu udělat 1000 kliků, či naučit se španělsky tak, abych dokázala konverzovat na téma vaření“.
  2. Rozdělte cíl na menší jednotky
    Hmmm, 1000 kliků za rok může znít téměř nepředstavitelně. Když to však uděláte chytře a rozdělíte si cíl na dílčí části, hned se s tím ztotožníte lépe. Když si například 1000 kliků rozdělíte do 12-ti měsíců, vyjde vám 83 kliků na měsíc. Když je pak rozdělíte do týdnů, je to už jen 20 kliků za týden. A mohli bychom skončit u 2,5 kliku za den. A to už je docela zívačka, ne?
  3. Zaznamenejte si vše na papír
    Vyndejte svůj oblíbený bloček, vezměte do ruky propisku a zapište si vše tak, aby to bylo černé na bílém. Váš mozek se s tím lépe ztotožní a bude to pro vás jakýsi slib. Pokud potřebujete, můžete si měřitelný cíl vystavit na místo, kde ho budete mít stále na očích. Ať už to bude vaše lednička, nebo nástěnka u počítače.
  4. Odměňujte se
    Pokud splníte svůj dílčí cíl (ať už denní, týdenní či měsíční), odměňte se. Zasloužíte si to! Stačí něco malého. Ale musí vám to vykouzlit úsměv na tváři. Dopřejte si masáž, výlet, nebo si kupte nějakou maličkost, nad kterou už dlouho přemýšlíte.
  5. Stanovte si pravidelnost
    Mít rutinu je důležité. S ní totiž přichází i jednodušší přijetí daného předsevzetí. Zvyknete si, že každé ráno vstanete v 7:30. Nebo že si vždy před snídaní naordinujete deseti minutovou meditaci. Nejste ranní ptáčata? Přesuňte to na odpoledne, ale držte se stejného času!
  6. Naučte se odpouštět
    Určitě se stane, že vás z vaší rutiny, zvyku, nebo již naučené aktivity vyruší nějaká náhodná věc. Například několik dní volna či dovolené. Ty dokážou rozhodit zajetý systém. Nebo intenzivní pracovní cesta, nebo víkendový seminář. V těchto situacích se stane, že vše podle plánu nepůjde vydržet. Nezouvejte a nenechte si tím zkazit den. Myslete však na to, že s návratem zpět se vrátíte i do svých již před tím zajetých kolejí. Nevzdávejte to a navažte tam, kde jste skončili.

Je to jen šest jednoduchých bodů, které vám zaberou několik minut. Přesněji řečeno 5 minut na zamyšlení a 5 minut přípravy. A tolik času denně investujete do méně podstatných věcí, no ne? Zkuste to! Držíme vám palce. A za rok si řekneme, jak to šlo. Hm? 🙂

Foto: ve studiu Jóga Letná
Text: Hel