Office yoga > Trendy  > Jarní office detox

Jarní office detox

Jaro je tu, slunce už pomalu vystrkuje své paprsky a nejenom zvířata, ale i my se začínáme probouzet ze svého „zimního spánku“. S příchodem nového období ale se dostavují i méně radostné chvíle v podobě jarní únavy, pocitů přeplněnosti, zácpy, bolestí hlavy, emočními výkyvy a podobně. Není čemu se divit. Nečistoty hromadící se v našem těle jsou činiteli těchto stavů. Proto je čas od času nutné tyto toxiny eliminovat tak, aby naše tělo fungovalo opět jak má.  V opačném případě se organismus postupně zanáší nečistotami, což se projevuje problémovou pokožkou, vyrážkami, alergiemi, v horším případě nemocemi. Všechny tyto signály upozorňují na fakt, že je v našem těle něco v nepořádku. Proč s tím tedy něco neudělat?

Existují stovky rad jak se správně pročistit. Je důležité k jednotlivým doporučením přistupovat s nadhledem a současně respektem – umět si vybrat to, co bude pro naše tělo nejpřijatelnější. Cílem přeci není tělo trápit, například hladovkou, kterou jsme nikdy před tím nezkusili. Cílem je našemu tělu ulevit. A tak by i očistné techniky měly být vám samotným příjemné. Můžete začít jednoduše. Zkuste eliminovat pití kávy, alkoholu či kouření. Po týdnu uvidíte sami, že se budete cítit lépe. Nejste závislí na podobných věcech? Přidejte si další:

1) Nemusíte držet hladovku, zkuste jíst pouze „barevněji“

Barevněji znamená hodně zeleniny a ovoce.  Vynechte na týden maso, knedlíky, brambory a zkuste toto nahradit saláty, rýží, lokálním ovocem a zeleninou! Dodejte svému tělu dostatek vlákniny, minerálů a vitamínů. Čím barevnější a lokálnější, tím lepší. Nezakazujeme vám jíst pomeranče nebo kiwi, ale i hrušky, borůvky, jablka jsou výborným příkladem a hlavně – nemusely za vámi jet tisíce kilometrů. Takže to vemte tak, že ušetříte trochu i uhlíkovou stopu. Prozor – nezpomeňte na oříšky, tofu, ryby a veškeré obiloviny a luštěniny.

2) Pijte hodně vody

Je známo, že by měl člověk vypít denně alespoń 2 litry vody. Omezte se jenom na obyčejnou vodu bez bublin, případně bylinné čaje či fresh džusy. Zkuste eliminovat sladké a bublinkové nápoje a šťávy. Hydratujte své tělo zdravěji. Čím více budete pít, tím více si pročistíte ledviny a odplavíte toxické látky. Při detoxu se konkrétně doporučuje vypít po ránu sklenici teplé vody s citronem, která nastartuje činnost střev. Za den se pak pokuste vypít 8 sklenic vody.

3) Dýchejte zhluboka

V rámci svého „detox období“ si zkuste uvědomovat obča svůj dech. Zastavte se a pořádně se nabažte čerstvého vzduchu, až půjdete na procházku! Stimulujete tím tak dobré prokrvení a lymfatický systém. Zkuste „plný jógový dech“ – uvědomělý nádech od spodního břicha, přes žebra až do oblasti klíčních kostí. Zopakujte několikrát za sebou.

4) Cvičte a poťte se

Ve svém očistném týdnu se pokuste cvičit každý den. Ať už to bude jóga, běhání, nebo tanec, buďte aktivní. Vypoťte ze sebe nečistoty i skrze póry vaší kůže. Můžete to podpořit i suanováním. To zvyšuje odolnost organismu proti běžným infekcím horních cest dýchacích, povzbuzuje a vylaďuje nervové a hormonální funkce organismu.

5) Relaxujte

Jak už jsme zmínili na začátku, detox má našemu tělu pomoci. A proto je nesmírně důležitá také relaxace. Jakékoliv negativní tlaky z okolí, ať už fyzické nebo psychické mají dopad na naše tělo. Zkuste třeba masáž, udělejte si příjemnou koupel, vezměte si dovolenou a odpočívejte. Dělejte to co vás baví – přečtěte si knihu, jděte do ZOO, udělejte si výlet, zkuste meditovat, hodně spěte, najděte si prostě chvíli pro sebe sama.

Tuto jemnou očistu zvládne každý a nemusí se při ní nikterak omezovat. Důležité je si na začátku říci a uvědomit si, co budu dělat a proč to budu dělat, psychicky se připravit. Po této zkušenosti budete jistě mile překvapeni, jak se vaše tělo „probudí“ a věříme, že se příště budete zajímat o tuto tematiku hlouběji.