Office yoga > Trendy  > Jóga? Na tu jsem moc neohebná. Aneb mýty a fakta.

Jóga? Na tu jsem moc neohebná. Aneb mýty a fakta.

Mýty a fakta o józe (mimochodem výborná kniha!) jsou tady, byly a budou. Klišé, při kterých se alespoň trošku praktikujícímu „jógínovi“ oči protáčí v sloup? Je jich mnoho. Zajímá vás, které to jsou? Ať už se cítíte být jogínem či ne, určitě se alespoň v jednom z nich najdete…

Abyste mohli začít s jógou, musíte být super-ohební.

Konverzace obvykle začíná asi takto: (cizí člověk) „Takže, co že to vlastně děláš?“ (jógín) „Učím/cvičím jógu.“ (cizí člověk) „Ježiši, já nemůžu cvičit jógu. Na to nejsem dost ohebný.“ (jógín) „…Hmm….“ (ze slušnosti zahuhlá, uvnitř však brečí). Určitě znáte tento scénář. Krásně ho doplňuje obrázek s Batmanem níže.AID_0057

Je přece jasné, že pokud se cítíte zkrácení, neprotažení, strečink přeci není od věci. A co dělá jóga? Protahuje a prodlužuje svaly přece! Možná ti „neznalí“ vychází z laického pohledu, kdy vám při představě slova jóga vytane na mysl anorektik strkající obě nohy za hlavu. Ale o tom jóga není! Navíc, není také jen o tom cvičení a posilování či prodlužování svalů. Jóga má nespočet dalších účinků, od posilování vnitřních svalů v těle, zlepšování dýchání, stability, harmonizace mysli atd. Nemusíte se v ní soustředit pouze na to, že si obtočíte ruce kolem do kola.

Musíte být hubení, abyste mohli dělat jógu. Anebo – po józe se hubne.

Pravděpodobně jeden z nejvíce frustrujících mýtů. Představa, že za účelem vykonávání ásán by mělo vaše tělo vypadat jako ta, která zdobí perfektní jógová videa, časopisy, DVD obaly a reklamy na bílé jogurty je zcestná. Je to jako s vnímáním krásy, která je nám masově předkládáno. Média nám stejně tak předestírají obvykle krásné, štíhlé, nejčastěji dámy v bílém oblečení. Kdokoliv, kdo pak nezapadá do této kategorie a o józe neví nic, si může myslet, že pro něj tento směr není. Co s tím? Důležité je přestat řešit, jak nás ostatní vidí a jestli jsme odpovídající krásou a kvalitou cvičení. Měli bychom se více zaměřovat na to, jak se v pozicích cítíme, co nám dávají, co nás učí, než spíš to, jak v nich vypadáme. Co se týká shazování kil, praktikováním jógy se, zklameme vás, nijak rapidně nehubne. Pohyb je to zdravý, protahuje svaly, posiluje, tělo je flexibilnější, postava se formuje, nikterak však hubne. Je možné, že shodíte přes objem, nikoliv však na váhu. To však není cíl, jógovat kvůli shazování kil, že? 🙂

Jóga je druh náboženství.

Prosíme všechny, aby si uvědomili – jóga není náboženství, ani sektářství, ani nic fanatického. Jóga je filosofie, je to cesta, je to systém. Každý si v něm může najít to svoje.

Jóga není rozhodně pro muže.

Omyl! Jóga byla originálně a pravděpodobně praktikována pouze muži. Viděli jste někdy na tradičním indickém obrázku nebo ášramu ženu? Je to pouze západní pojetí, že u nás „jógují“ ve fitkách pouze ženy. Naštěstí (!!) se tento trend pomalu začíná měnit a i naši muži si začínají postupně uvědomovat, že jógu necvičí jen něžné pohlaví, nebo homosexuálové (bohužel, i takové výroky jsou zažité).

Jógou si člověk nemůže ublížit.

Je faktem, že je jóga jako taková velice terapeutické cvičení, které člověku pomáhá. Musí se ale dělat správně! Samozřejmě, riziko zranění je menší než například u jiných sportů, nicméně existují případy zranění. Většinou v tom hraje roli naše ego. Chceme se přemáhat, hecnout se, strčit si koleno bůhví kam. Je důležité si uvědomit, že se v józe nehoníme za tím, kdo je lepší. Děláme jí přeci kvůli sobě samým. Chceme, aby nám dělala dobře, aby nám pomohla. Proto je dobré myslet na to, že se nechodí přes bolest, a ze začátku je určitě mít dobrého lektora, který nás vede a upozorní nás na naše chyby.

Jóga je na mě moc pomalá.

Možná jste zkusili prostě jenom hatha jógu (pomalejší). Ale existuje více druhů (dynamičtější vinjása či ashtanga jóga). Nenechte se jedním pokusem odradit. Stejně tak vás nemusí bavit první hodina Zumby. Můžete narazit na lektora, který vám nesedne, nebo je prostě špatný den. Dejte józe druhou šanci. Uvidíte, že nebudete litovat!