Office yoga > Trendy  > Jógová statistika českého rybníčku

Jógová statistika českého rybníčku

Sportovní sociální síť SportCentral dělal průzkum a zjišťoval, jak jsou na tom Češi a sport. Nás samozřejmě zajímala jóga a tak jsme se zeptali na zjištěné výsledky. Jak je to s, ne na naše poměry úplně klasickým druhem pohybu v realitě?

Jóga, cvičení, které vám pomůže uklidnit mysl a získat krásné a zdravé tělo – si v poslední době získává velkou oblibu u lidí na celém světě. Možná právě proto, že ji můžete cvičit prakticky kdekoliv. Stačí si k tomu najít nějaké příjemné a klidné místo, pořídit si kvalitní podložku a pohodlně se na to obléci. A jak si stojí jóga ve srovnání s ostatními sporty? Do průzkumu Sport roku 2014, který byl věnován analýze oblíbenosti sportů v České republice, byly zahrnuty všechny možné druhy tohoto cvičení, od Akrojógy, Hatha jógy až po Iyengar jógu či Vinyása jógu.

Statistická data byla získána internetovým průzkumem, který probíhal na portálu SportCentral.cz v období 17. 11. – 5. 12. 2014. Do hlasování se zapojilo 4443 respondentů ve věku 12 – 65 let, kteří odpovídali na sadu otázek týkající se oblíbenosti sportů a dalších sportovních návyků. Infografiku s výsledky ankety si můžete prohlédnout na stránce Sport roku 2014. Respondenti byli z celé České republiky. Do výzkumu se zapojilo 49,7% mužů a 50,3% žen.

Z výsledků šetření vyplynulo, že jógu má v oblibě pouze 4,54% z celkového počtu dotazovaných. A jsou to zejména ženy, které si toto cvičení velmi oblíbily (8,65% žen zařadilo jógu v rámci ankety mezi své tři nejoblíbenější sporty).

1a

 

Oblíbenost jógy s rostoucím věkem roste. Největší popularity tato aktivita dosahuje u žen ve věkové kategorii 30-39 let a dále pak v kategorii 50 a více let. Ženy v těchto skupinách se józe věnují rovněž nejčastěji. Jógu cvičí pravidelně 7,10% žen a jen 0,50% mužů.

1b

Oblíbenost jógy roste kontinuálně mezi oběma pohlavími. A to i v České republice. Svědčí o tom i skutečnost, že stále více lidí by si ji chtělo alespoň vyzkoušet. V průzkumu to uvedlo 10,72% respondentů. Jóga při tom láká především něžné pohlaví (17,81%). Nicméně i zájem mužů (3,09%) o toto cvičení je sympatický.

1c

Na následujícím grafu můžete vidět, že touha vyzkoušet si jógu koreluje se zvyšujícím se věkem respondentů.

1d

Z výzkumu vyplynulo, že i přes to, že v současnosti vnímáme jógový boom, oblíbenost tohoto druhu pohybu je ve srovnání s ostatními sporty relativně malá. Tendence je však rostoucí a mnoho lidí má v plánu jógu v budoucnosti určitě vyzkoušet. Není překvapením, že jógu preferují spíše ženy. Zajímavé je, že i přesto, že jsou jógová studia většinou zaplňována studenty spíše mladšími 35 let, statistika ukazuje, že o jógu mají zájem především ženy nad 35 let a dále nad 50 let. Otázkou je, kde tyto ženy jógu praktikují? Možné je, že z hlediska variability cvičení a nenáročnosti na místo pravděpodobně cvičí v prostředí domácím.

Děkujeme SportCentralu za tento report a doufejme, že si bude jóga získávat čím dál tím více fanoušků.