Office yoga > Mindfulness  > Pohyb na všech rovinách

Pohyb na všech rovinách

Předevčírem jsem se vrátila z movement campu. Nové pohybové zkušenosti a vzorce mi otevřely opět o trochu víc oči. V životě totiž není důležitá jen jóga, nebo běhání, nebo kombinace dvou sportů jako třeba plavání a kolo. Abychom udrželi naše tělo i mysl dlouho v dobré kondici, je pro nás důležité snažit se udržovat co nejširší škálu pohybů. Proč?


Poslední rok vnímám, že jóga nemusí být spasením pro člověka „kryso-kancelářského“, neboli pro nás všechny, kteří máme sedavý způsob zaměstnání a života. Ano – je to lepší než nic. Ano – je to zdravý způsob pohybu bez toho, aniž bychom si tělo zbytečně ničili, jako například u bojových, nebo vrcholových sportů. Ano – má to přesah do mentálního rozpoložení a pozitivní vlivy na náš styl života. Čím víc se ovšem józe věnuji, tím víc vidím i sama na sobě, že jenom jóga nestačí.

Chvíli jsem měla pocit, že když dělám jógu – dokážu na fyzické úrovni mnoho. Myslí si to často i mé okolí. Pekelně jsem se však přesvědčila o opaku minulý rok, kdy mě kamarádi pozvali na lezení ferat, které jsem nikdy neabsolvovala (když nepočítám, že jsem byla jednou v daleké minulosti na boulderu). Když jsem se ptala, jestli si horolezci opravdu myslí, že to zvládnu – odpověď byla: „Ty jseš jógínka, máš formu a jsi ohebná, to zvládneš levou zadní.“ Long story short. Po příjezdu na rakouskou feratu pro pokročilé jsem nevylezla ani  pár metrů, protože již při nástupu na kolmou stěnu jsem věděla, že to nezvládnou mé svaly. Ohebnost a pružnost je sice dobrá, ale fyzická výdrž mi chyběla.

Díky tomu, že sleduji pohybové trendy jsem kromě jógy začala docházet na movement cvičení, pod kterým si můžete představit tělocvičnu s kruhy, hrazdami a dalším náčiním, kde se účastníci učí nejenom posilovat, ale také získávat lepší rovnováhu, žonglovat, dělat stojky či kliky a všemožně se pohybovat. Připodobnila bych to k Sokolu, ale s takovým přesahem do vícero směrů jako capoeira, posilování, jóga, meditace, fyzio cvičení. Tam jsem zjistila – jak špatně na tom fyzicky jsem! Bez síly, bez svalů, a ohebnost a pružnost z naučených a stále opakovaných jógových pozic byla při narušení zajetých vzorců taky často tatam. Musím se ještě hooodně učit.

Letos jsem měla možnost se překonat pro změnu s přáteli na kole ve francouzských alpách. Jako správný „yes men“ (nebo yes women?) jsem kývla na pozvání, jezdit po alpských kopcích, kde se klasicky jezdí Tour de France. Opět jsem vyrazila s doměním, že když dělám jógu, tak zvládnu cokoli. Kopce jsem sice vyjela, ale s obrovským vypětím sil a mentálním přemáháním. Odměnou byl samozřejmě úžasný pocit, ale cesta k němu byla nesmírně trnitá.

Rozhodla jsem se pro individuální tréninky s osobním trenérem, které oceňuji hlavně pro to, že mě může nejenom vždy opravovat a dělám tak všechny cviky správně, ale i pro to, že na tréninkách věnujeme čas tomu, co moje tělo v danou chvíli doopravdy potřebuje. A není to jen síla. Nebo jenom pružnost. Nebo jen rovnováha. Je to vše dohromady.

Poslední a nejčerstvější zážitky mám z pohybového tábora pro dospělé, kterého jsem se účastnila minulý týden. Na programu toho bylo mnoho, od iprovizovaného tance, po fyzio cvičení, meditativní tanec, mindfulness hodiny až po akro jógu. Účastníci byli různí, někteří profesionálně tancovali, dělali gymnastiku, breakdance, nebo jógu. Zajímavé bylo vidět na nich, že jsou pohybově skvělí a zdatní také v těch svých oblastech, ale když došlo na jiný druh pohybu, stali se z nich, když to řeknu s nadsázkou – dřeva. Vidět na jejich obličejích to překvapení z toho, že jim to nejde – pro mě bylo uklidňující. Co jsem si z toho odnesla?

Je jedno, jakému druhu pohybu se věnujete (pokud vůbec). Dělejte ho samozřejmě s láskou, radostí a na plno. Co je však důležité – obohacovat se neustále i na dalších pohybových úrovních. Není dobře mít tělo jenom silné. Nebo jenom ohebné. Ideální stav je namixovat vše dohromady a snažit se o co nejpestřejší pohyb v každodenním životě. Ráno jet do práce na kole, v rámci dne se snažit co nejvíc chodit a protahovat se v kanceláři, odpoledne si zacvičit jógu a večer třeba zahrát nějaký sport s přáteli. Samozřejmě to nejde každý den. Ale zkuste na to myslet. A když to nevyjde, tak si můžete vždycky pustit večer doma oblíbenou písničku a jen tak si na ní zaskákat, nebo se uvolnit a rozvlnit se dle vaší nálady.

 

Takže různorodému pohybu zdar!
Vaše Helen