Office yoga > Rozhovor  > Jak probíhá zdravý workshop s OY

Jak probíhá zdravý workshop s OY

Bylo slunečné zářijové odpoledne a skupina lektorek Office yogy se společně vydala na cestu za jednou z firem podporující zdravý životní styl jejich zaměstnanců. Sbalily všechny potřebné věci jako podložky na cvičení, brožurky s návodem jak cvičit, letáčky, odměny, firemní trička jako správný „identifikátor“ a hlavně, dobrou náladu. Nasedly do auta a vydaly se směr určenému cíli. Počítaly s klasickou pražskou zácpou a tak raději vyrazily dříve. Ten náskok přišel vhod.


Po zaparkování a vyložení všech potřebných věcí se musí prozkoumat prostor, kde se workshop koná. Ne že by nebyl prozkoumán již dříve, ale je nutné ho připravit pro konkrétní potřeby jasně daného počtu účastníků. Společnost většinou vyjde vstříc se stěhováním těžšího nábytku, pokud je to potřeba. Maličkosti jako organizace židlí a cvičícího místa je na lektorech. Půl hodinka dolaďování místa před začátkem workshopu přijde také vhod. Pár minut před samotným začátkem se již začínají postupně „trousit“ zvědaví zaměstnanci a ostýchavě pokukují po lektorkách, které se na place rozcvičují a připravují. Lektorky je proto lákají a povzbuzují, aby opadl počáteční ostych. „Je důležité, aby se lidé cítili při workshopu příjemně, snažíme se s účastníky komunikovat přátelsky, v kamarádském duchu,“ říká jedna z lektorek. Když se všichni sejdou, začne se uvítáním účastníků. Všichni jsou tak trošku v napětí, co je to vlastně čeká.

První půlhodinka je zasvěcená poučení o tom, jak si ničíme vlastní tělo pouze špatným sezením u počítačů. Zásady ergonomie jsou základ, který by měl každý znát. Pokračuje demonstrace zdravého protažení u pracovních stolů. Jedna lektorka předvádí a vtipkuje, ostatní dvě obchází obecenstvo, které se cvičení účastní a opravuje je, či radí, jak na pozici správně tak, aby mělo smysl jí provádět. Další půlhodinka je zaměřená více jógově. Dobrovolníci si mohou sami vyzkoušet klasickou jógu „v officu“ s další lektorkou. Tato ukázka je přizpůsobena kancelářskému prostředí a hlavně účastníkům samotným. Cviky jsou vybrané s ohledem na to, jaké části těla zaměstnanci nejvíce namáhají. Ostatní lektoři opět asistují. Ti, kdo se neodvážili cvičit na jógových podložkách, přihlížejí, nebo se sami protahují na židlích. Převlečení není naštěstí potřeba. Na konci jógové části je vždy relaxace a naprosté uvolnění. V závěru hodiny jsou zopakovány nejdůležitější věci a otevřený prostor pro dotazy. Mnoho z účastníků workshopu už dávno „roztálo“ nejen myšlenkově, ale i fyzicky. Otvírá se debata…

CGI 092014b

PRG 1a

PRG 4aPRG 7a

Po ukončení se sklidí vše potřebné a se zájemci se probírají ještě individuální témata. „Workshop měl úspěch a všichni si ho moc pochvalovali. Hlavně při drbání druhý den v kuchyňce,“ říká vedoucí společnosti, jež akci zorganizovala. „Více takových workshopů,“ pochvalovali si zaměstnanci.

Jsme rádi, když se naše zdravá školení setkávají s takovým úspěchem. Můžeme pyšně prohlásit, že ohlasy jsou pouze pozitivní. Je úžasné, jak dokáže zdravý pohyb lidem rozproudit energii a dobrou náladu v těle. A od toho jsme tady!

 

Pozn.: reportáž popisuje zdravý 60-ti minutový workshop šitý na míru dané společnosti.