Office yoga > Cviky  > Problémy se spánkem? Tady jsou pozice, které vám mohou pomoci

Problémy se spánkem? Tady jsou pozice, které vám mohou pomoci

Máte problémy s usínáním? Převalujete se v posteli, počítáte ovečky, ale pořád ne a ne usnout? Zkuste si před spaním pravidelně provést několik jógových pozic, které vám pomohou navodit klid a vašemu tělu (a mozku) se bude hned usínat lépe. To díky podpoře Parasympatického nervového systému. Ásány jsou vhodné pro všechny bez rozdílu věku či fyzické kondice. Potřebovat budete pouze polštář a pohodlí vaší postele. Rada na závěr – před a po cvičení se 10x zhluboka nadýchněte a vydýchněte.

  • Tuli tuli

Sedněte si na postel a dejte nohy od sebe, to tvaru písmene „V“. Obejměte polštář (před hrudníkem) a s nádechem se posaďte tak rovně, jak jen je to možné. S výdechem se začněte sklánět dolů. Pohyb by měl jít od kyčlí, přes záda a pomalu do předklonu. Trup by se měl položit úplně až na polštář. Nohy jsou natažené. Pokud by je nešlo mít narovnané, můžete si kolena taktéž vypodložit dekou/polštářkem. Prodýchejte pozici alespoň 10x a s nádechem se vraťte zpět do sedu.

upavistha-850x500

  • Protažení

Lehněte si na břicho. Podložte si pánev s pupíkem polštářem. Propleťte ruce za zády. S nádechem zvedejte propletené ruce vzhůru, ke stropu a současně zvedejte i obličej s hrudníkem z matrace. Nárty tlačte celou dobu směrem do postele. V pozici vydržte 3-5 nádechů a výdechů. Snažte se prodlužovat tělo do obou směrů.

salabhasana-850x500

  • Nohy na stěnu

Velice příjemná záležitost. Dejte si polštář pod pánev a nohy si opřete celou plochou o zeď (tj. hýždě, stehna, lýtka, paty). Hlava společně s rameny spočívá celou svojí hlavou na matraci. Ruce můžete dát do strany, dlaně směřují ke stropu. V této pozici se prokrví nohy a celkově má blahodárný vliv na tělo. Dýchejte a vydržte v ní 2 – 3 minuty.

viparita-850x500

  • Pohoda jahoda

Lehněte si na záda, polštář si dejte pod bedra a výše. Spojte chodidla do „motýlka“, tj. plosky nohou k sobě a otevřete kolena do stran. S každým výdechem zkuste zatlačit kolena mírně níž a níž. Prodýchejte v klidu, alespoň 2 minuty.

suptabaddha-850x500

  • Twist

Zůstaneme vleže. Polštář je na stejné úrovni. Kolena dáme k sobě a budeme je obě překlápět na jednu stranu. Současně uděláme protipohyb a budeme vytáčet hlavu a rameno na opačnou stranu, než jdou kolena. Protáhneme bederní páteř. Strany pak vyměníme.

twist-850x500

  • Mrtvola

Ještě než usnete, zkuste si Šávásánu, neboli pozici mrtvoly. Můžete zůstat klidně ležet, s dlaněmi nasměrovanými ke stropu. Soustřeďte se na svůj dech – kudy proudí, kam, jak rychle, kde ho cítíte, jestli se vám dobře dýchá, kam dech putuje.

savasana-850x500

…….. Sladké spaní 🙂

Čerpáno z www.mindbodygreen.com, Foto: Sara Grossi.