Office yoga > Trendy  > Proč doma a v práci otvírat okna (i přestože je zima)

Proč doma a v práci otvírat okna (i přestože je zima)

Zima už pomalu klepe na dveře a současně s ní se začínáme doma a v práci všichni doslova „izlovat“. Kromě navýšení vrstev oblečení také zavíráme všechna okna, hlavně aby venkovní studený vzduch neměl možnost proniknout do tepla našeho domova. Je to logické – ani teplo není zadarmo a tak chceme šetřit energii, ale je to současně taková malá past na náš dýchací systém. Věřte nebo ne, ale interiérové ovzduší je častokrát více znečištěné, než venkovní vzduch a to i v městském prostředí. Jak je to možné? A co s tím?

Držte se hesla „Ve zdravém těle, zdravý (vz)DUCH“ a otvírejte okna! To totiž výrazně snižuje znečištění vašeho domácího či pracovního ovzduší. Z čeho ale znečištění pochází? Je to dlouhý seznam věcí, které si normálně neuvědomujeme, ale jedná se o výpary ze stavebního materiálu, nábytku, umělé osvěžovače vzduchu, vypařující se čisticí prostředky, produkty péče o naše tělo, barvy, spodiny z kuchyně, trouby či kamen. A samozřejmě i „vůně“ našich domácích mazlíčků a nás samotných. Některé z nejběžnějších látek jsou známé rakovinotvorné chemikálie jako formaldehyd, vinylové a PVC podlahy, dále pak alergeny, prach a roztoči. To všechno se nám doma hýří vzduchem a my o tom nemáme ani ponětí.

Ať už je zima nebo není, faktem je že uvnitř budov trávíme 90 % dne. Takže je potřeba větrat, větrat a větrat (už konečně rozumíte vašim babičkám, které měly okna dokořán mráz ne mráz? 🙂 ). Pokud je vám opravdu zima, stačí vyvětrat alespoň občas, ale pravidelně – nechat 5 minut otevřené okno a nechat přijít nový vzduch.

Pokud byste chtěli své domácí ovzduší ještě trošku osvěžit, pořiďte si rostliny podporující kvalitu vzduchu v místnosti (např. Areca Palm, Hemigraphis alternataa, Hedera helix, Hoya Cornosa, Asparagus densiflorus, Tradescantia pallida). Bylo zjištěno, že tyto rostliny mají pozitivní vliv na snižování hladiny běžných těkavých organických sloučenin jako je benzen, toluen, oktan, alfa-pinen a TCE (Zdroj: University of Georgia).

Pozor – důležité je, aby na rostlinách nebyl prach a mohly tak plně vykonávat svojí funkci. A nezapomeňte si také zjistit, zda tato zeleň není jedovatá pro vaše domácí mazlíčky.