Office yoga > Trendy  > Vy se ptáte, my odpovídáme 2

Vy se ptáte, my odpovídáme 2

Zajímá vás dotaz týkající se jógy, který byste chtěli zodpovědět, ale báli jste se zeptat? Sem s nimi. Dnes odpovídáme na další várku vaši dotazů! Čtete níže.

Co je největší jógový mýtus?

Existuje spousta jógových klišé a mýtů. Můžeme jmenovat několik. Například:

  • člověk, který cvičí jógu, není jógin (tak se nazývají spíše mniši praktikující jógu minimálně půlku svého života)
  • člověk, který cvičí jógu, nemusí být nutně vegetarián (proč by měl být?)
  • jógou člověk hubne (jóga protahuje a posiluje tělo, uvolňuje mysl, je možné, že se postava zformuje, u dynamických stylů jógy či hot jógy se možná i zhubne, ale ne nijak výrazně)
  • k józe potřebuji cvičící podložku, ideálně hezkou, designovou, barevnou (podložka je pouze doplňkem, může se cvičit i jen tak, na zemi či na trávě, ideálnější nežli plastová podložka jsou malé, příjemné koberečky)
  • člověk, který cvičí jógu, je sluníčkový a nosí batikovaná trička (s tím se neztotožňujeme)
  • jóga je náboženství (určitě není)
  • jóga je spirituální (to je komerční a velice dobře prodejné slovo. Jóga je taková, jakou si jí uděláte a rozhodně neznamená meditovat hodiny před oltářem, nebo zpívat mantry).

Pomůže jóga od bolesti v zádech?

Pokud se cvičí pravidelně a správně, odpověď zní ano. Jógové pozice a cviky protahují, posilují a současně uvolňují svaly celého těla. Existují i speciální cviky, které se specializují na vybrané tělesné partie. Z vlastní zkušenosti můžeme jednoznačně jógové cvičení doporučit jako prevenci i pomoc při bolesti zad. Doporučují ho i lékaři. Důležitá je ovšem pravidelnost. Je jasné, že se účinky nedostaví hned po druhé lekci.

Roma Blair, yoga teacher.

 Jak si mám vybrat lektora jógy?

To je relativně složitá otázka. Za prvé by vám měl být lektor příjemný, jako osoba. Ale jak poznat, že jsou jeho znalosti a praxe dostatečná? Kvalitní učitel se pozná tak, že by měl znát odpovědi na vaše dotazy, a tak se nebojte ptát. V současné době se setkáváme s problémem, kdy je úroveň českých učitelů jógy velice různorodá a neexistuje nějaké centrální hodnocení. Jedinou povinností je, že by měl mít každý učitel minimálně akreditaci od ministerstva školství a absolvovat speciální kurzy. Realita je ovšem jiná. V ČR se setkáte s lidmi s mnohaletou praxí z Indie, ale i těmi, kteří znají jógu pouze z videí na internetu. Zkuste si zjistit, pod jakým vedením a kde váš učitel studoval, co má za sebou, jak dlouho učí. To vám může hodně napovědět o tom, jaké má zkušenosti. To ostatní už poznáte na samotné hodině, jeho přístup ke studentům, otevřenost, znalosti atd.

Co je největší jógová chyba?

Podle nás je největší jógová chyba myslet si, že jógu už umíte 🙂

Tags: