Office yoga > Ergonomie  > Zdravé ruce u počítače – ergonomie především

Zdravé ruce u počítače – ergonomie především

Pořádáme workshopy, kde zaměstnancům radíme, jak na ergonomii a bolavé ruce, namožené z neustálé práce na počítači. A jak jsme na tom vůbec my? “Kážeme snad vodu, a pijeme víno”? Vůbec ne. Dnes vám přinášíme krátkou recenzi na set, který jsme osobně vyzkoušeli (a zatím ho používáme). Jmenuje se Sculpt Ergonomic Desktop a je od firmy Microsoft.


Set obsahuje ergonomickou klávesnici, myš a extra numerickou klávesnici. Všechna zařízení jsou bezdrátová a fungují na AAA baterie (číselná klávesnice funguje na plochou kulatou baterii). Sada vypadá pěkně, jednoduše, je příjemně designově zpracována, nejsou na ní žádné zbytečnosti. V jednoduchosti je přece krása.

Pořizovací cena v českých obchodech začíná na 2 100 CZK za celý set (přímo ze stránek Microsoftu se dá pořídit za 130 USD, což je v přepočtu kolem 3 200 CZK). Na Heurece si samozřejmě můžete najít cenové srovnání a vybrat si částku, kterou jste ochotni zaplatit. Klávesnice je v českém provedení a příjemné je, že baterie jsou součástí balení. Zapojení je velice intuitivní, vše je vysvětleno v návodu, nicméně i bez jeho přečtení je člověk schopen set rychle zapojit. Nebyla potřeba nic instalovat. Jen strčit USB (součástí balení) do počítače a vše už se aktivovalo samo.

KLÁVESNICE

TrulyErgonomic_com-Conventional_vs_ErgonomicČerná klávesnice (pro zklamání designových fajnšmekrů – jiné barevné provedení se nevyrábí) je rozdělena na dvě části. Ta větší část (široká 392 mm), na které jsou umístěná písmena a znaky, je rozdělená na dvě poloviny prostorem, který ohýbá samotnou klávesnici jemně do tvaru „V“. Ten kdo chce, může využít i velice příjemné podpěrky pod zápěstí. Je součástí balení a jednoduše se ke klávesnici magneticky připojí. Zvedne klávesnici tak, abyste měli předloktí společně se zápěstím v jedné linii. Klávesnice má obrácený sklon (směrem k obrazovce) a je vyboulená vzhůru, a to hlavně uprostřed. Celý tvar byl navržen odporníky na ergonomii a musím říci, že když si na ni položíte ruce, je to o dost příjemnější pocit než na klasice.

SMouseO trošku horší je, se pak rozepsat a zvyknout si na trošku jiné vzdálenosti a umístění písmen, než na které jste zvyklí na svých plochých klávesnicích. Pravdou však zůstává, že postavení rukou na tomto kousku zajistí, aby byly lokty přirozeně od těla a ruka měla tak možnost nebýt úplně v křeči. Hlavně pro předloktí a zápěstí je to dobře, protože v poloze, jakou vám klávesnice zajistí, není vytvářen takový tlak na pronaci, která jinak způsobuje bolest a sníženou pohyblivost zápěstí. Co se týká psaní, je faktem, že začátek není úplně jednoduchý. Určitě se dělá víc chyb, nežli za normálních okolností a klávesu backspace mačkáte více, než je potřeba. Nicméně jsem to brala jako zábavu a člověk má zase na chvíli takovou novinku a vytržení ze stereotypu. Doba, než si zvyknete, je asi u každého individuální, ale já už jsem psala úplně normálně hned druhý den.

Druhá část klávesnice je pouze numerická (92 mm na šířku). Pěkně vypadá a když jí úplně nepotřebujete, můžete jí dát prostě na stranu a mít více místa na své pracovní ploše.

MYŠ

Bezdrátová myš je buclatá, relativně velká a v porovnáním s ostatními myškami trochu těžší11789i673D14A14817ED3F, nicméně moc příjemná na dotek. Navíc dobře klouže po stole, takže se s ní pracuje skvěle. Při uchopení není dlaň klasicky na vrcholku myši, ale nastaví se ze strany. To znamená, že se ruka nedostává do extrémních, nezdravých či křečovitých úhlů a sevření, kde se tlačí na oblast karpálního tunelu (mezi dlaní a zápěstím). Příjemně leží jakoby zboku (v této pozici se namáhá zápěstí minimálně). Myš má 4 tlačítka a snímač pohybu Bluetrack. Je rychlá a pohodlná. Při dlouhodobém užívání by měla předejít zánětům šlach a bolestem. Měli byste ale stále myslet na to, že ji držíte celou dlaní (a ne jen prsty), což také chvíli trvá.

V současné době si společnost Microsoft dle odborníků udržuje vedoucí pozici v oblasti designu a výroby ergonomických myší a klávesnic, podpořenou vice než 200 patenty a řadou ocenění. Což se bohužel o konkurenci od Applu říci nedá.

Já bych určitě všem lidem pracujícím s počítačem déle jak 3 hodiny denně doporučila, aby investovali do svého zdraví. To, že vás nyní nic nebolí neznamená, že se v budoucnosti nic stát nemůže. A navíc, až bolest přijde, tak už bude pozdě. Předejděte zbytečným komplikacím a myslete (nejenom) na své ruce. Přirozené není se v práci cítit nepohodlně, přirozené je uzpůsobit si pracovní plochu tak, aby nám bylo dobře. Spokojenost pak samozřejmě podpoří i pracovní produktivitu.

Testovací video celého setu je (v angličtině) zde: http://www.cnet.com/products/microsoft-sculpt-ergonomic-desktop/

Zajímá vás více informací o této klávesnici? Neváhejte nám napsat.

Helena