Office yoga > Nezařazené  > Ano, firemní wellness programy opravdu fungují

Ano, firemní wellness programy opravdu fungují

Už mnohokrát jsme zmínili na našem blogu, kolik z nás stráví více než polovinu svého života před počítačem. Všichni také víme, jak na nás stres dokáže zapůsobit a nadělat pěknou neplechu v podobě vzniku mnoha civilizačních onemocnění a znepříjemnit nám tak život… Všichni také vědí, že by s tím měli něco dělat. Ale té konečné aktivity je potom po málu. Zaznamenáváme však pozitivní posun a to nejenom u velkých společností podporující zdraví zaměstnanců opravdu do detailů (jako např. Google, Facebook apod.), ale vlaštovky jsou i v českých končinách, a to jak ve větších, tak středních až malých firmách.

Z vlastních zkušeností, kdy se podílíme již přes rok na běhu wellness programů v různých společnostech víme, jaké divy může udělat už pouze pravidelné cvičení v kanceláři s tamními zaměstnanci. Dobrou zprávou je, že se cvičí jak s řadovými zaměstnanci, tak s vedoucími na různých úrovních, a spektrum je široké i co se oborů týká – právníci, účetní, lidé z call center, ajťáci, personalisté a další. Je dobré si uvědomit, že jóga, meditace, nácvik dechových a relaxačních technik se dá krásně využít a použít i v prostředí kanceláře. Navíc jsou tyto aktivity velice přínosné. Moc nás pak těší, když vidíme ten rozdíl mezi lidmi, kteří se po konci našich lekcí rozzáří a jsou opět plní energie a těmi, kteří zůstali sedět u svého počítače a kaboní se čím dál tím víc.

Po krátkém osobním výzkumu mezi účastníky našich lekcí jsme zaznamenali několik faktorů, kterých si cení na hodinách nejvíce. Jedná se zejména o zlepšení flexibility, větší síle a stabilitě těla, lepší soustředěnosti a čistší mysli a také odpočinek od stresu a napětí, znovunabytí energie. Nemusíme si dělat drahé studie – stačí to všechno vidět na vlastní oči. A že ten rozdíl znát je u každého člověka.

Poslední dobou se rozjíždí fenomén „Mindfull work“. Což je vlastně obdoba meditačních a relaxačních cvičení, akorát s tím rozdílem, že je to „jinak“ pojmenované a cílené právě na laiky v kancelářích. Prezentuje se jim „nový směr“ úlevy od práce, která tady však existuje už tisíciletí… Knihy i semináře „Mindfull work“ jdou na dračku. Co to znamená? Zase signál, že lidé pracující většinu času s počítačem (v kanceláři) tyto aktivity potřebují a hlavně – chtějí.

Jaké to je vlastně, cítit se ve svém těle dobře, spokojeně, pohodlně? Málo kdo z nás tento pocit zná. Každý den jsme zmítaní prací, stresem, povinnostmi, problémy tak, že už nám to přijde jako normální stav. Kdy jste se naposledy cítili úplně uvolnění a ve stavu osobního klidu a pohody? Vzpomínáte? Jestli už je to nějaký ten čas, bylo by vhodné se nad sebou zamyslet. Vyhovuje mi tento stav? Chci s ním něco dělat? Jak dlouho to takhle ještě vydržím?

A co váš zaměstnavatel? Jaké benefity podporující váš zdravý životní styl můžete ve vaší firmě využít?