Office yoga > Trendy  > Cvičení na konferenci? Proč by ne!

Cvičení na konferenci? Proč by ne!

Chystáte se na přednášku, workshop, konferenci a už bohužel víte, jak to dopadne. I kdybyste měli prospat celý předešlý den a mít načerpanou energii do zásoby, přes to všechno se vaše pozornost nevydrží v kuse stoprocentně soustředit, nebo alespoň tak, jak byste si vy, nebo váš šéf, představovali. První hodinka je fajn. Nasáváte nové informace, píšete si zapáleně poznámky. Pak vás ale začne tlačit židle. „Hm, mohli bychom sedět na pohodlnějších sedačkách“, pomyslíte si. Brzy se ozve bolet beder a najednou si vzpomenete, že jste s tím problémem měli jít dávno za fyzioterapeutem nebo na jógu, jak vám doporučovala kamarádka.  Pak si uvědomíte, jak vás tlačí kalhoty a ten tuk na břiše jste chtěli taky už před půlrokem shodit. Jenže pak začně kručet žaludek a vy začnete myslet na to, kdy už bude pauza na občerstvení. Co si dáte dnes dobrého? Půlka přednášky je pryč, ani nevíte jak, a vy si z ní odnášíte rozbolavělé tělo a hlavu plnou roztěkaných myšlenek. Co pomáhá?


Odpovědí je pohyb. Ale ne ledajaký. Důležitá je právě lokace. To znamená přímo tam, kde hrozí celodenní sezení nebo stoj.

Spojení jógy a jejího pravidelného praktikování přímo v zaměstnání je trend, který se dostává, nejenom díky Office yoze, do podvědomí zaměstnanců a především firem. O tom, jak je přínosné pravidelné cvičení už jsme napsali mnoho na našem blogu. Ale v poslední době jsme zjistili, že velkou přidanou hodnotu má Office yoga i na akcích typu celodenních workshopů a konferencí. Proč? Jak již bylo zmíněno v úvodu, člověk nedokáže udržet plnou pozornost po celou dobu konání akce. Přestávky jsou nutné. Jde o to, využít je co nejefektivněji a pokud možno přínosně. Myšlenka rozhýbat posluchače po konci určitých úseků proto nebyla od věci.

Mnoho z vás si může říci, že představa nějakého šíleného cvičení vám nepřijde uprostřed semináře o stavebních materiálech úplně příjemná a vhodná. Ale dává to smysl! Z vlastní zkušenosti mohu říci, že všichni posluchači na začátku nevypadají tak nadšeně, jako my, lektoři 🙂 V publiku se objeví sem tam, nějaký ten „kakabus“. Pravdou však je, že po konci jemného protažení a zdravého strečinku se v člověku rozproudí opět krev, okysličí se mozek a nová energie na další vstřebávání informací v sedě na sebe nenechá čekat. A pak se i těm zlým jazykům objeví úsměv na tváři a to je pro nás tou největší odměnou.

11154857_892220490820301_1553013420521210520_o

Faktem je, že se při cvičení protáhnou a okysličí krásně unavené svalové skupiny, protáhne se ohnutá páteř, mysl si na chvíli odpočine a tak se celý organismus regeneruje. Vybíráme ty cviky, kde si účastníci protáhnout celé tělo, doslova od hlavy až k patě. A není čeho se bát, nenutíme nikoho strkat si nohu za hlavu. Zatím můžeme říci, že pozitivní účinek cvičení v přestávkách je hned viditelný. A takový cirkus, jako si můžete představovat, to opravdu není.

Čím můžete začít? Velký důraz bych kladla především na dech. V důsledku toho, že se celý den hrbíme a mačkáme tak svůj hrudní koš, velice povrchně také dýcháme. Zkuste proto zhluboka nasávat tu jedinou věc, která nás drží při života – kyslík. Narovnejte se. Pusu nechte zavřenou, dýchejte skrze nosní dírky, tak se vzduch lépe pročistí. Nadechujte se do svého maxima. Představujte si, že rostete to výšky a šířky, že jste nafukovací balonek. Takový tréninky můžete zkoušet úplně nepozorovaně. Pokuste se prodlužovat váš výdech. Nádech počítejte na čtyři doby, výdech nejprve také na čtyři a pak postupně prodlužujte o dvě doby. To znamená na šest a ve výsledku vydechujte na osm dob. Koncentrujte se na proud dechu, okysličujte své plicní sklípky a pošlete čerstvý závan života až do té nejmenší buňky vašeho těla. Pokud budete poctiví, uvidíte sami rozdíl. Pak se můžete vrhnout na regeneraci zraku pomocí oční jógy. Ale to už zase někdy jindy 🙂

„Na jakém netradičním místě jste naposledy cvičili vy, a proč?“