Office yoga > Mindfulness  > Fungovat zdravě v práci zajímá čím dál tím víc lidí
Ženy meditující ve stoje

Fungovat zdravě v práci zajímá čím dál tím víc lidí

Za více než 8 let působení na poli well-bingu ve firmách vidím pozitivní trend. Fungovat zdravě v práci zajímá opravdu čím dál tím víc manažerů i firem. To, co bylo celkem tabu před touto dobou – jako například lekce jógy v rámci pracovního dne, nebo přednáška o ergonomii či umění práce se stresem, se stává dnes již normou. Co a kdy motivuje zaměstnavatele podporovat tento zdraví prospěšný benefit? Co z toho má firma a co její zaměstnanci?


Cykličnost poptávky po službách Office yogy záleží samozřejmě na cykličnosti firem. Na začátku roku a v létě je klid. Určitě to znáte. Buď se v organizacích řeší finance, reporting a strategické plánování, a nebo je období dovolených. Na jaře a na podzim pach chtějí logicky všichni workshopy, přednášky a cvičení. Já tento čas na začátku roku také soustředím na třídění myšlenek a témat našich seminářů pro zbytek roku. A tak si zrekapituluji, co se stalo a jaké máme vyhlídky na 2022.

Aktuální témata

Mohu říct, že existuje stoupající trend v množství workshopů (jednorázových) v rámci zdravých dnů či wellnes dnů. Minulý rok nám fungovala hezky spolupráce s Oborovou zdravotní pojišťovnou, pro jejichž klienty (firmy) jsme připravovali zdravé semináře a přednášky. Mezi populární témata patřily především online/ offline přednášky „Zdravá záda“ a „Jak zvládat psychickou zátěž na pracovišti“. Témata jako Mindfulness a zvládání stresu v práci jsou čím dál tím oblíbenější. Není divu. Dle zdravotních statistik rostou problémy se syndromem vyhoření a už to není dávno neznámý pojem. Dlouhodobý stres působí neblaze na naše tělo, kde se to pak podepisuje nejen na fyzické úrovni, ale také na té psychické.

Jsem ráda, že si konečně začínáme uvědomovat sílu neustálého nátlaku moderních technologií. Asi i pro to, že to všichni opravdu osobně zažíváme. Závislosti na sítích, FOMO (fear of missing out), dlouhodobé pocity špatné nálady, prokrastinace, pocity otupělosti, bolavé tělo, migrény, těžké nohy, záněty karpálního tunelu, chronické bolesti zad. To je jen malý výčet problémů, které se týkají většiny administrativních či IT pracovníků. To vše způsobuje sedavý styl života a práce. Klíčem ke změně je změna pracovních návyků – stylu práce, ergonomie a pohybu v zaměstnání. Zdravé fungování v práci je opravdu důležité. Protože tam trávíme větší část dne, dlouhodobě, celý život. S oblíbeností práce z domova se tento problém ještě více prohlubuje.

Benefity pro obě strany

V mnoha firmách zůstávají top benefitem stále ještě stravenky. Ale i to se mění. Vzdělávání zaměstnanců ve smyslu „tvrdých dovedností“ je skvělé, ale je potřeba myslet i na ty soft věci. Firemnímu vzdělávání vládne snaha přizpůsobit ho co nejvíce těm, kterým je určeno, což je skvělé. Čím dál víc se proto uplatňují online kurzy. Proces učení si v nich může každý dávkovat sám, nebo mu ho mohou dávkovat třeba manažeři či samotní HR. Umění komunikace, mindfulness, vzdělávání v tématech udržitelnosti, sebepéče jsou skvělým bonusem, který ukáže zaměstnancům, že na nich firmě záleží. Současně se tyto měkké dovednosti propíšou do pracovní produktivity, radosti z práce a prostředí, spokojenosti a samozřejmě i loajálnosti, nebo lepším fungováním v týmu. Žijeme v době, kdy je sehnat dobré zaměstnance náročné. Neustále slyšíme, že „chybí lidi“. Kam se poděli? Není náhodou čas se zamyslet nad tím, jakým způsobem tyto kolegy opečovat a udržet si je?

Pravidelné lekce jógy a mindfulness (ráno před prací či před polední pauzou) mají dlouhodobé pozitivní účinky. Snižují svalové napětí a bolesti těla, pomáhají lépe zvládat stres a cítit se dobře. Mají pozitivní vliv na koncentraci, duševní náladu a zdraví jedince. Jsou prevencí proti civilizačním chorobám. V rámci lockdownu a přesunu práce z kanceláří domů jsme měli i velice pozitivní ohlasy na lekce a přednášky online. Ano – schází tomu občas ta osobní interakce a já osobně jsem spíš pro setkání naživo, ale zaměstnanci velice oceňovali, že se o ně firma chce starat i takto na dálku, podpořit je v nelehké době náročné pro všechny.

Co je potřeba k tomu to rozjet?

Podle serveru LMC je potřeba se zamyslet nad několika body:

  • Detialně poznávat kulturu organizace
  • Volit systém vzdělávání s ohledem na jeho uživatele
  • Zodpovědět si otázku – kdo do bude vytvářet vzdělávací obsah a bude za něj zodpovědný
  • Vsadit na vzdělávání vyvolané momentální potřebou-takové, které je k dispozici ve chvíli, kdy lidé v praxi dané téma skutečně řeší. Tehdy u nich vzrůstá motivace učit se.

Máme expertízu a zkušenosti, takže po krátké schůzce dokážeme navrhnout ideální řešení pro danou firmu. Snažíme se brát v potaz představu klienta, ale i další vstupující proměnné, jako velikosti firmy, prostory, online či offline, pravidelně či nepravidelně atd. Připravíme podklady, které firma interně sdílí, aby své kolegy motivovala. A pak už jen zajistíme vhodného profesionálního lektora, který do firmy dochází. Výsledky pak bývají vidět už po měsíci/dvou pravidelné praxe.

Obrázek 2 židlí na houpačce

Zdroj fotky: web LMC

Témata na rok 2022

A co bude firmy zajímat tento rok? Určitě témata jako umění balancovat mezi pracovním a osobním životem, ale hlavně zvládání stresu. Je to spouštěč, který se prolíná jak do fyzické roviny, tak do psychické a následně pracovní. Velké téma, se kterým se spousta lidí nenaučilo ještě zacházet. Proč je stres důležitý, někdy dobrý, ale často zlý pán. Jak ho ovládnout. V tom nám mohou obrovsky pomoct témata jógy a meditací všímavosti. Formou pohybových workshopů, praktické ukázky, jak se takové věci dají dělat normálně v práci ale i formou povídání. Ráda se do zkoumání ponořím také a budu se těšit na ty z vás, se kterými se potkáme osobně!

 

Za tým Office yogy
Helena