Office yoga > Cviky  > Jak si zpříjemnit den v práci?

Jak si zpříjemnit den v práci?

Kdo by nechtěl mít příjemnější den v práci? Když nebudeme počítat mrzouty, kteří se cítí fajn, jen když mohou být mrzutí… Když je nám dobře, čas rychleji utíká. Důležité je si však uvědomit, že vám zde nenabídneme tipy jednorázové. Lepší je dosáhnout dobrých výsledků dlouhodobě. Osvojte si určité zvyky, které vytvoří vaše příjemnější dny v práci. Zde je několik z nich:

1)      Dokončete dnešní práci ještě dnes!

Ne nadarmo naše babičky říkaly: „Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek“. Je to pravda pravdoucí, kterou potvrzují stovky specializovaných HR knih po celém světě (jako kdyby to byla nějaká novinka). Když se pokusíte splnit své dnešní resty do konce pracovní doby, bude vám lépe – skončíte v práci s dobrým pocitem a zítra už si nebudete lámat hlavu, kolik se vám toho z minulých dní nakupilo.

2)      Uvědomujte si svět kolem sebe!

Znáte ten pocit, když pracujete a jste ve stresu. Člověk dokáže celý den myslet jenom na jednu negativní věc, kterou si pořád opakuje dokola. Většinou to není nic pozitivního. Při pracovním vypětí nás napadají spíše negativní myšlenky – pro kolegyně dostala pochvalu a já ne – vždyť si to nezaslouží; nebo proč mě štve tak můj šéf a podobně. Je však dobré se nad těmito myšlenkami zamyslet, uvědomit si svůj stav. Proč si to myslím, je moje přemýšlení objektivní? Neměl bych mít spíš radost že byla kolegyně pochválená, třeba pracovala poctivě, měla bych jí spíš poblahopřát.

Samozřejmě že to není snadné. Ale nedostaňte se do bludného kruhu negativismu. Předejděte těmto pocitům a myšlenkám dříve, než vyjdou z vaší pusy.  Trénujte svoje vědomí a budete se cítit lépe jak vy, tak lidé kolem vás.

3)      Oceňujte výzvy!

Problémy jsou všude kolem nás. Nebojte, nejste v tom sami. Berte je jako výzvu! Trik je v tom, ocenit problémy jako způsob jak se v něčem lepšit nebo potrénovat sebe sama. Trénujte sebe sami jak akceptovat tyto „výzvy“. Problémy se stejně sami nevyřeší, takže je budete muset nějakým způsobem vyřešit. Tak proč na to nejít pozitivně. Když začnete oceňovat výzvy (problémy) ve své práci, začnete mít i lepší dny ve vašem zaměstnání.

4)      Přijměte změny.

Stejně jako výzvy, tak i změny jsou stále kolem nás. Život je změna. Každou sekundu se něco stane a něco se změní. Bohužel se změnou přichází i nejistota, protože lidé nevědí jak se v nových vzorcích chování/jednání mají chovat. Lidé mají rádi jistoty a s novinkami bývají nespokojení.

Jeden způsob jak tento problém překonat je změnu přijmout. Akceptovat to, že je to přirozený jev. Zda je to změna dobrá či špatná to už je jen na nás, jak posoudíme.  Něco dobrého se může změnit v něco špatného. Ale přesně tak naopak. Každá strana má dvě mince. Proto je lepší nezapomínat se dívat i na tu dobrou stranu.

5)      Reflektujte svůj den.

Zamyslete se nad tím, co se vám dneska v práci povedlo. Někteří lidé to dělají denně, jiní na konci každého týdne či měsíce. Je jedno jak často, ale je dobré to dělat. Umožní vám to být více sebevědomí a uvědomovat si vaše činy a akce. Zamyšlení na tím co se stalo vám umožní připravit se lépe na příště.

Není potřeba začít praktikovat tato doporučení najednou. Zkuste začít s jedním bodem a postupně přidávat další. Uvidíte, jak se vám zlepší den!