Office yoga > Ergonomie  > Jarní úklid na vašem stole

Jarní úklid na vašem stole

„Ukaž mi svůj pracovní stůl a já ti řeknu, jaký jsi.“ Smějete se? Něco pravdy na tom ovšem je. Jarní úklid zasluhuje totiž nejenom váš domov, ale především pracovní stůl, počítač i mobil. Protže s nimi trávíte denně nejvíce času. Jak co nejefektivněji na to?

Stůl

Vypadá váš stůl například nějak takto? Na obrázku vidíte reálnou fotku z jedné nejmenované pražské kanceláře. Jaký asi bude člověk, který dokáže v takovém nepořádku pracovat? Kreativec, blázen, nebo totální flegmatik? Ať už je to kdokoli, rozhodně si tady potřebuje udělat jarní úklid!


Co je pro nás důležité
– rozdělit věci do dvou skupin. Na ty, které při práci nezbytně potřebujeme a na ty, co naopak téměř nevyužíváme. Problematice efektivního úklidu se věnuje Marie Kondo – úklidová specialistka. Pokud jí ještě neznáte, mrkněte na jedno z jejích videí – jak chodí konzultovat úklid do kanceláří. Možná se inspirujete.

Vezměte do ruky každý předmět na stole a zvažte, jak moc ho potřebujete a využíváte. Když vám k tomu ještě nepřináší radost – můžete věc s klidem vyhodit (pokud se nebavíme o šanonech smluv). Co vyhodit nejde, roztřiďte přehledně do svých skříněk, šuplíků, pořadačů, abyste věděli, kde to najdete. Pokuste se prostor vyčistit co nejvíc – aby byl vzdušný, podporoval pracovní produktivitu a vy jste se v něm cítili příjemně. Kromě počítače s klávesnicí a myší na stole můžete mít květinu a nějakou fotku, nebo pohled (to vám přináší radost), poznámkový blok s jednou propiskou/zvýrazňovačem a hrnek s kávou nebo čajem. Co víc potřebujete?

Počítač

Až si uklidíte stůl, vrhněte se na plochu vašeho počítače. Mohla by s klidem vypadat například, jako na obrázku výše. Kdo se v tom má vyznat? A jak často klikáte na uložené odkazy a nepřehledně seřazené soubory. Že se vám to bude někdy hodit? Víte přece, že takhle to nefunguje.

Na co byste také neměli zapomenout je internetový prohlížeč a desítky otevřených záložek, na které jste, co je měsíc dlouhý – ani jednou neklikli. Už jsme se setkali s tolika lidmi, kteří měli na svém počítači otevřeno třeba 5 prohlížečů a v každém z nich minimálně 15 záložek. Pak se divili, že je jejich počítač pomalý. Udělejte si v tom tedy opět systém. A jděte na to stejnou metodou jako při úklidu stolu. Co potřebuji k práci, co je zábava? Vytvořte důmyslný a přehledný systém záložek ve vašem prohlížeči a snažte se používat jen jeden na ploše vašeho počítače.

Mobil

Z mobilu je určitě dobré pravidelně mazat apliakce, které nepoužíváte a zbytečně zabírají místo. A že jich není málo! Pokud chcete podpořit pracovní produktivitu, samozřejmě bude nejlepší, když omezíte přístup na vaše sociální sítě. Co pomáhá? Pročistit si vaše „follows“ na Instagramu a Facebooku. Máme zalajkovány stovky stránek, ale jejich obsah vlastně téměř neznáme. Sledujeme cizí lidi, ale častokrát ani nevíme proč. Obsah je často plochý, nic neříkající a naším již zautomatizovaným scrollováním trávíme náš drahocený pracovní i osobní čas.

Před týdnem jsem udělala opravdu čistku a osobně sleduji opravdu inspirativní osoby, které publikují témata, o které se opravdu zajímám. Přestala jsem sledovat téměř všechna instastories a nyní je můj IG profil tak čistý, že toho obsahu na mě nevyskakuje ani tolik. Což mě přinutilo samozřejmě nebýt tak často na mobilu.